Մեզ համար միանշանակ ընդունելի է նաեւ սադրիչ գործողություններից եւ հայտարարություններից զերծ մնալու համանախագահների կոչը։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, Կառավարության հերթական նիստի մեկնարկին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հուլիսի 29-ին Կառավարության նիստում ես ուրվագծել եմ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պատկերացումը մեր տարածաշրջանում իրավիճակի դեէսկալացիայի, երկարատեւ կայունության եւ խաղաղություն հաստատելու քայլերի մասին, ինչպես նաեւ ընդգծել եմ միջազգային գործընկերների հետ այդ ուղղությամբ աշխատելու ՀՀ-ի պատրաստակամությունը։ Հուլիսի 29-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները նույնպես հանդես եկան հայտարարությամբ, որի առանցքային ուղերձը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով լարվածության նվազմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումն էր, սադրիչ քայլերից եւ հայտարարություններից զերծ մնալու Ադրբեջանին եւ Հայաստանին ուղղված կոչը։ ՀՀ ԱԳՆ-ն հուլիսի 30-ին հանդես եկավ հայտարարությամբ, որով ողջունեց համանախագահողների հայտարարությունը, այդպիսով արտահայտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու Հայաստանի Հանրապետության հանձնառությունը։ Մեզ համար միանշանակ ընդունելի է նաեւ սադրիչ գործողություններից եւ հայտարարություններից զերծ մնալու համանախագահների կոչը։ Ակնհայտ է, որ այս պայմանի պահպանումն առանցքային նշանակություն ունի պատեհ բանակցային մթնոլորտ եւ միջավայր ձեւավորելու համար։ Եթե սադրիչ հայտարարությունների հետագծելիության հարցը մեծ բարդություն չի ներկայացնում, սադրիչ գործողությունների եւ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ նախաձեռնող կողմի հարցը մշապես բանավեճերի տեղիք է տալիս»,- ասաց Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումներ նախաձեռնող կողմի նույնականացումը եւ այդ սադրիչ գործողությունների հասցեական դատապարտումը էական նշանակություն ունի իրադրության հետագա դեէսկալացիայի եւ կայունացման համար. «Դժվար է պատկերացնել առանց միջազգային մոնիտորինգի մեխանիզմի գործարկման։ Ասել եմ, որ կարծում եմ՝ դա պիտի լինի ՀԱՊԿ-ի դիտորդական առաքելություն, եթե դա ՀԱՊԿ-ի համար ընդունելի չէ, այլընտրանքը մնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիտորդական առաքելությունը»։
Վերադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղ բանակցությունները վերսկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կոչին՝ Փաշինյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցային գործընթացում ներգրավվել թե բարձր, թե բարձրագույն մակարդակում. «Մենք սպասում ենք կոնկրետ առաջարկների։ Հայաստանի, Արցախի եւ տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու մեր ժողովրդից ստացած մանդատը կառավարության վրա դնում է հատուկ պատասխանատվություն։ Այս խնդիրը լուծելու համար պետք է լինենք առավելագույնս ակտիվ եւ ճկուն։ Մեր տրամադրությունն ու տրամադրվածությունը պիտի լինի հետեւյալը՝ առավելագույնն անել՝ օրակարգում առկա խնդիրներով լուծումների գնալու համար։ Իհարկե կան հարցեր, որոնք հնարավոր է լուծել ավելի արագ։ Կան հարցեր, որոնց լուծումն ավելի երկար ժամանակ է պահանջում։ Նման հարցերից մեկը, որը կարծում եմ՝ հնարավոր է բավական արագ լուծել, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումն է, տարածաշրջանային ապաշրջափակման օրակարգը, կարծում եմ՝ օր առաջ պետք է սկսենք աշխատանքները փոխվարչապետերի եռակողմ ձեւաչափում, լինենք առավել ակտիվ եւ նախաձեռնող տարածաշրջանում նոր կոմունիկացիոն եւ տնտեսական հնարավորությունների իրագործման տեսանկյունից»։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումն ամփոփոխ է. «Կարծում ենք՝ այդ ուղղությամբ նույնպես պետք է ակտիվանան աշխատանքները»։
Վարչապետը նշեց, որ թշնամության եւ թշնամանքի մթոնոլորտի հետագա խորացում մեր տարածաշրջանում անթույլատրելի է. «Դա սպառնալիք է ոչ միայն մեր տարածաշրջանի, այլեւ միջազգային անվտանգության համար։ Թե թշնամության մթոնոլորտի խորացումն ինչպիսի դրսեւորումների կարող է բերել, տեսանք Բաքվում բացված պուրակի օրինակով, որն անարգանք է մեր տարածաշրջանի եւ տարածաշրջանային քաղաքակրթության հասցեին։ Սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը կամ կարգավորումը կառավարության արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղղություններից է լինելու։ Ցավոք, որոշ ուժեր փորձում են սխալ լույսի ներքո ներկայացնել Հայաստանի մտադրությունները, ասելով, թե ՀՀ-ն ԶՈՒ-երի բարեփոխումներն առաջնահերթություն է հռչակել սահմանակից երկրների նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականություն վարելու համատեքստում։ Հայաստանի Հանրապետությունը, ինչպես ցանկացած խաղաղասեր պետություն, ԶՈՒ-երը զարգացնելու եւ վերափոխելու է ոչ թե ագրեսիայի, այլ հնարավոր ագրեսիայից պաշտպանվելու համար, մենք տարածքներ նվաճելու որեւէ մտադրություն չունենք, մեր մտադրությունը մեր ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելն է»։

Для нас является однозначно приемлемым призыв сопредседателей Минской группы ОБСЕ воздерживаться от провокационных действий и заявлений. Об этом заявил на заседании Правительства 12 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«На заседании Правительства 29 июля я представил видение властей Армении относительно деэскалации ситуации в регионе, шагов по установлению долгосрочной стабильности и мира, а также подчеркнул готовность работать с международными партнерами в этом направлении. 29 июля сопредседатели Минской группы ОБСЕ также выступили с заявлением, ключевым посланием которого была необходимость осуществления шагов по снижению напряженности по всей линии армяно-азербайджанской границы, призыв к Азербайджану и Армении воздерживаться от провокационных шагов и заявлений. Очевидно, что соблюдение этого условия имеет ключевое значение для формирования должной атмосферы и среды для переговоров», -заявил Пашинян.
По его словам, существенное значение для деэскалации и стабилизации ситуации имеет выявление и адресное осуждение инициатора нарушений режима перемирия. «А это трудно представить без задействования механизма международного мониторинга. Я уже говорил, что это, думаю, должна быть наблюдательная миссия ОДКБ, если же это неприемлемо для данной Организации, то альтернативой является наблюдательная миссия сопредседательства МГ ОБСЕ», - отметил глава Правительства Армении.
По части же призыва сопредседательства МГ ОБСЕ о возобновлении мирных переговоров с Азербайджаном хочу подчеркнуть, что Армения готова участвовать в переговорном процессе как на высоком, так и на высшем уровне. «Мы ждем конкретных предложений. Полученный от нашего народа мандат по открытию эры мирного развития для Армении, Карабаха и региона возлагает особую ответственность на Правительство. Для решения данного вопроса мы должны быть максимально активными и гибкими. Наши настроение и настроенность должны быть следующими – надо сделать максимальное для решения стоящих в повестке проблем. Конечно, есть вопросы, которые можно решить относительно быстро. Но имеются вопросы, которые требуют более длительных сроков. Один из этих вопросов, который можно решить довольно быстро – это открытие региональных коммуникаций, и, думаю, необходимо в самые сжатые сроки начать работу в трехстороннем формате вице-премьеров. Мы должны быть максимально активными и инициативными с точки зрения реализации новых коммуникационных и экономических возможностей в регионе», - сказал премьер-министр республики.
Пашинян также подчеркнул, что позиция в вопросе делимитации и демаркации армяно-азербайджанской границы не претерпела изменений. «Думаю, что работу в этом направлении также надо активизировать», - заметил он.
Премьер-министр республики отметил, что дальнейшее углубление атмосферы враждебности регионе просто недопустимо. «Это угроза не только нашему региону, но и всей международной безопасности. Мы увидели проявление углубления атмосферы вражды на примере открытого в Баку парка, что является неуважением в отношении нашего региона и региональной цивилизации.
Углубление или урегулирование отношений с приграничными странами станет одним из важных направлений внешней политики Правительства. К сожалению, некоторые силы пытаются представить намерения Армении в неправильном свете, заявляя, что она провозгласила реформу Вооруженных сил приоритетом в контексте проведения агрессивной политики в отношении приграничных государств. Армения, как и любая другая миролюбивая страна, развивает и реформирует свои ВС не для того, чтобы проявлять агрессию, а для того чтобы противостоять возможной агрессии. У нас нет никаких намерений по завоеванию территорий. Наша цель – защитить суверенитет и территориальную целостность Армении», - заключил Никол Пашинян.