Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը քննադատել է Թեհրանում Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններին Ռուսաստանի դեսպանության Թվիթերում հրապարակված լուսանկարի համար, տեղեկացնում է IRNA-ն։
Մեկ օր առաջ Իրանում Ռուսաստանի դեսպանության Թվիթերում հրապարակվել էր լուսանկար, որտեղ Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի նոր դեսպան Սայմոն Շերքլիֆը նստած է Ռուսաստանի դեսպան Լեւան Ջաղարյանի հետ ռուսական դեսպանության շենքի երկրորդ հարկի սանդղամուտքում։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարին լուսանկարը հիշեցրել է Թեհրանի 1943թ. կոնֆերանսը, որտեղ Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը, ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Ֆրանկլին Դ. Ռուզվելտը եւ Խորհրդային Միության այն ժամանակվա առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինը միասին նստել էին լուսանկարվելու համար։
Իրանցիներն այդ կոնֆերանսը դիտարկում են որպես «ագրեսիա եւ իրանական ինքնության եւ ինքնիշխանության նվաստացում»։
«Իրանցի ժողովուրդը ցույց տվեց, այդ թվում եւ ԳՀՀԾ վերաբերյալ բանակցություններում, որ իր ճակատագիրը  ԵՐԲԵՔ չի կարող լինել որոշումների առարկա օտարերկրյա դեսպանություններում կամ օտարերկրյա տերություններում»,- գրել է Զարիֆն իր Թվիթերում։

Iran’s Foreign Minister Mohammad Javad Zarif criticized Russian and British Ambassadors to Tehran for the picture published on the Russian Embassy Twitter account, IRNA reports.
“I saw an extremely inappropriate picture today. Need I remind all that Aug. 2021 is neither Aug. 1941 nor Dec. 1943. The Iranian people have shown—including during the JCPOA talks—that their destiny can NEVER be subject to decisions in foreign embassies or by foreign powers,” Zarif wrote in a tweet.
The Twitter account of Russia’s Embassy in Iran published a photo yesterday, showing the new British Ambassador to Tehran Simon Shercliff sitting with Russia’s Ambassador Levan Dzhagaryan on the upstairs in the porch of Russian Embassy building.
The location and setting reminded the 1943 Tehran conference where the then British Prime Minister Winston Churchill, then US President Franklin D. Roosevelt and then Soviet Union leader Joseph Stalin sit at the same place for photo opportunity.
The conference is widely notorious among Iranians and is considered as an aggression and humiliation of Iranian identity and sovereignty. The photo was broadly criticized by all walks of life in Iranian media and social networks.