Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը քննադատել է Թեհրանում Ռուսաստանի եւ Մեծ Բրիտանիայի դեսպաններին Ռուսաստանի դեսպանության Թվիթերում հրապարակված լուսանկարի համար, տեղեկացնում է IRNA-ն։
Մեկ օր առաջ Իրանում Ռուսաստանի դեսպանության Թվիթերում հրապարակվել էր լուսանկար, որտեղ Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի նոր դեսպան Սայմոն Շերքլիֆը նստած է Ռուսաստանի դեսպան Լեւան Ջաղարյանի հետ ռուսական դեսպանության շենքի երկրորդ հարկի սանդղամուտքում։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարին լուսանկարը հիշեցրել է Թեհրանի 1943թ. կոնֆերանսը, որտեղ Մեծ Բրիտանիայի այն ժամանակվա վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը, ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Ֆրանկլին Դ. Ռուզվելտը եւ Խորհրդային Միության այն ժամանակվա առաջնորդ Իոսիֆ Ստալինը միասին նստել էին լուսանկարվելու համար։
Իրանցիներն այդ կոնֆերանսը դիտարկում են որպես «ագրեսիա եւ իրանական ինքնության եւ ինքնիշխանության նվաստացում»։
«Իրանցի ժողովուրդը ցույց տվեց, այդ թվում եւ ԳՀՀԾ վերաբերյալ բանակցություններում, որ իր ճակատագիրը  ԵՐԲԵՔ չի կարող լինել որոշումների առարկա օտարերկրյա դեսպանություններում կամ օտարերկրյա տերություններում»,- գրել է Զարիֆն իր Թվիթերում։

Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф раскритиковал послов России и Великобритании в Тегеране за фотографию, опубликованную в Twitter российского посольства, сообщает IRNA
Днем раннее в Твиттере посольства России в Иране была опубликована фотография, на которой новый посол Великобритании в Тегеране Саймон Шерклифф сидит вместе с послом России Леваном Джагаряном на втором этаже крыльца здания российского посольства.
Министру иностранных дел Ирана эта фотография напомнила Тегеранскую конференцию 1943 года, где тогдашние премьер-министр Великобритании Уинстон Черчилль, президент США Франклин Д. Рузвельт и лидер Советского Союза Иосиф Сталин сидели вместе для фотосессии.
Среди иранцев эта конференция рассматривается как «агрессия и унижение иранской идентичности и суверенитета».
«Иранский народ показал—в том числе и во время переговоров по СВПД,—что его судьба НИКОГДА не может быть предметом решений в иностранных посольствах или иностранных державах”, - написал Зариф в своем твиттере.