Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Սայմոն Շերքլիֆը ափսոսանք է հայտնել Թեհրանում Ռուսաստանի դեսպանի հետ լուսանկարի հրապարակման հետ կապված՝ ընդգծելով, որ չար մտադրություններ չեն եղել, տեղեկացնում է IRNA-ն։
Իրանի ԱԳՆ Եվրասիական դեպարտամենտի գլխավոր տնօրենը հրավիրել է Թեհրանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Սայմոն Շերքլիֆին Իրանի ԱԳՆ, որպեսզի բացատրություններ պահանջի լուսանկարի հետ կապված, որը հրապարակել էր Թեհրանում Ռուսաստանի դեսպանությունը։
Իրանցի պաշտոնական անձինք այդ քայլն անվանել են «անընդունելի, իրանցիների ազգային զգացումները եւ հպարտությունը վիրավորող»։
«Ես ընդգծում եմ, այդ լուսանկարի հետեւում ոչ մի չար մտադրություն չի թաքնված»,- ասել է Շերքլիֆը՝ ավելացնելով, որ դեսպաններն ընդամենը փորձել են հշեցնել ռուս-բրիտանական դաշինքը նացիստական բանակի դեմ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ։
Ամփոփելով՝ բրիտանացի դեսպանը հույս է հայտնել, որ Թեհրանում իր առաքելության ընթացքում կկարողանա օժանդակել երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը, որոնք հիմնված են փոխադարձ հարգանքի եւ վստահության ամրապնդման վրա։

Посол Великобритании в Тегеране Саймон Шерклифф выразил сожаление по поводу недоразумения при публикации фотографии с российским послом в Тегеране, подчеркнув, что у них не было злых намерений, сообщает IRNA
Генеральный директор Евразийского департамента МИД Ирана пригласил посла Великобритании в Тегеране Саймона Шерклиффа в МИД Ирана, чтобы потребовать объяснений по поводу фотографии, выпущенной посольством России в Тегеране.
Иранские официальные лица назвали этот шаг «неприемлемым, оскорбляющим национальные чувства и гордость иранцев».
«Я подчеркиваю, за этой фотографией не скрывались никаких злых намерений», — сказал Шерклифф, добавив, что послы лишь стремились напомнить русско-британский союз против нацистской армии во время Второй мировой войны,
В заключение британский посол выразил надежду, что в ходе своей миссии в Тегеране он сможет содействовать развитию отношений между двумя государствами, основанных на укреплении взаимного уважения и доверия.