Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակը, կանխարգելիչ միջոցառումները և պատվաստումային գործընթացը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետությունում համաճարակային վիճակին՝ նշելով. «Հարգելի գործընկերներ, նախորդ շաբաթ, դրան նախորդած շաբաթվա համեմատությամբ, նոր տիպի կորոնավիրուսի նոր դեպքերի մոտավորապես 35 տոկոսի չափով աճ ենք ունեցել, և ակնհայտ է, որ աճի դինամիկա ունենք: Հիմա մեր նպատակն է՝ նախ այսօրվա ընթացիկ իրավիճակը հասկանալ և մտքեր փոխանակել առաջարկներ լսել հետագա անելիքների վերաբերյալ: Նաև քննարկել պատվաստումների հետ կապված դինամիկան և դրա վերաբերյալ մեր առաջիկա անելիքները: Նախ կլսենք առողջապահության նախարարին, որից հետո նոր մտքեր կփոխանակենք»:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակը 2021 թվականի օգոստոսի 16-ի դրությամբ. արձանագրվել է ընդհանուր 234 814 դեպք, բուժում է ստանում 2704 անձ, առողջացել է 222 801 անձ, մահացել է 4702 անձ, մահվան ելքեր այլ պատճառով՝ 1136 անձ: Նախարարը նշել է, որ թե՛ աշխարհում, թե՛ մեր տարածաշրջանում կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը բավական լարված է. այդ մասին է խոսում դեպքայնության աճը, նաև օրական թեստավորումների թվի աճը: Այս պահին առկա է ծավալված 10 բժշկական կազմակերպություն, որտեղ հոսպիտալացված է 929 քաղաքացի, ծանր վիճակում է գտնվում 483 քաղաքացի, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 100 քաղաքացի:
Պատվաստումային գործընթացի վերաբերյալ նախարարը զեկուցել է, որ աճի դինամիկա է նկատվում. այսօրվա դրությամբ Covid-19-ի դեմ իրականացված պատվաստումների թիվը 220 000-ից ավելի է, ընդ որում՝ դրանից շուրջ 100000-ն իրականացվել է վերջին ամսվա ընթացքում: Պատվաստանյութերով հագեցվածությունը բավարար մակարդակի վրա է, առաջիկա օրերին նախատեսվում է նոր խմբաքանակի ստացում: Ա. Ավանեսյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը շարունակում է մնալ վարակի տարածումը կանխարգելող առավել արդյունավետ միջոց. այդ մասին է վկայում նաև այն, որ չնայած աշխարհում դեպքայնության աճին՝ այն երկրներում, որտեղ պատվաստվածության մակարդակը բարձր է, քովիդով պայմանավորված հոսպիտալացման ցուցանիշը ցածր մակարդակի վրա է: Նախարարը նշել է, որ համապատասխան փոփոխություններ են իրականացվում, և նախատեսվում է, որ այս տարվա հոկտեմբերի 1-ից տնտեսական գործունեություն իրականացնողները պետք է իրենց աշխատակիցներից պահանջեն պատվաստման սերտիֆիկատ կամ 14 օրը մեկ անգամ ՊՇՌ թեստավորման բացասական արդյունք:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է պետական կառավարման համակարգում պատվաստումների ընթացքին՝ նշելով, որ հուլիսի վերջի դրությամբ այդ ցուցանիշը հասել է 53 տոկոսի: Գործընթացը շարունակվում է:
Խորհրդակցությանը քննարկվել են կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող միջոցառումների պահպանման, վերահսկողության ուժեղացման, պատվաստումային գործընթացի խթանման, հնարավոր սահմանափակումներին վերաբերող հարցեր: Եվս մեկ անգամ կարևորվել է հանրային լայն իրազեկում իրականացումը թե՛ վերահսկողության խստացման, թե՛ պատվաստման արդյունավետության վերաբերյալ, ինչը թույլ կտա կառավարելի պահել համաճարակային իրադրությունը:
Վարչապետի դիտարկմամբ՝ վիճակագրության վերլուծությունը վկայում է, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում լարվում է, և պետք է խստացնել վերահսկողությունը հակահամաճարակային կանոնների պահպանման ուղղությամբ: Մասնավորապես, պետք է խստացվի փակ տարածքներում դիմակների կրման նկատմամբ վերահսկողությունը, և պատկան մարմինները պետք է ակտիվ աշխատանք իրականացնեն: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ պետք է առավելագույն ջանքեր գործադրել, որպեսզի համաճարակային իրավիճակը մնա կառավարելի, և լոքդաունի գնալու անհրաժեշտություն չառաջանա, ինչպես որ ներկայում արվում է տարբեր երկրներում:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены коронавирусная ситуация в Армении, профилактические мероприятия и процесс вакцинации. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр Пашинян коснулся эпидемиологической ситуации в Республике Армения, отметив: «Уважаемые коллеги, на прошлой неделе, по сравнению с предыдущей неделей, у нас был рост в 35% новых случаев коронавируса нового типа, и очевидно, что у нас есть динамика роста.
Сейчас наша цель - прежде всего понять текущую ситуацию и обменяться мнениями относительно дальнейших действий. Также обсудить динамику, связанную с прививками, и наши дальнейшие действия по этому поводу».
Министр здравоохранения Анаит Аванесян представила коронавирусную ситуацию в Армении по состоянию на 16 августа 2021 года. Всего зарегистрировано 234 814 случаев, лечение получают 2704 человека, выздоровел 222 801 человек, умерли 4702 человека, летальные исходы по другим причинам - 1136 человек. Министр отметила, что и в мире, и в нашем регионе эпидемиологическая ситуация, обусловленная коронавирусом, достаточно напряженная. На данный момент в 10 медицинских организациях госпитализированы 929 граждан, в тяжелом состоянии находятся 483 гражданина, в крайне тяжелом состоянии - 100 граждан.
По поводу процесса вакцинации министр доложила, что наблюдается динамика роста. На сегодняшний день число прививок против Covid-19 составляет более 220 000 человек, причем около 100 000 прививок осуществлены в течение последнего месяца. Министр сообщила, что вакцины достаточно, в ближайшие дни планируется получение новой партии. По словам Аванесян, вакцинация против коронавируса продолжает оставаться наиболее эффективным средством предотвращения распространения инфекции. Об этом свидетельствует и то, что, несмотря на рост заболеваемости в мире, в странах, где уровень вакцинации высок, показатель госпитализации, обусловленный ковидом, находится на низком уровне. Министр отметила, что осуществляются соответствующие изменения, и планируется, что с 1 октября этого года лица, осуществляющие экономическую деятельность, должны требовать от своих сотрудников сертификат о вакцинации или отрицательный результат тестирования ПЦР раз в 14 дней.
Руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян коснулся хода вакцинации в системе государственного управления, отметив, что по состоянию на конец июля этот показатель достиг 53%. Процесс продолжается.
Никол Пашинян отметил, что необходимо приложить максимальные усилия, чтобы эпидемиологическая ситуация оставалась управляемой, и не возникло необходимости в локдауне, как в настоящее время делается в разных странах.