Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոյին, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո պարոն նախարար, հարգելի հյուրեր, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում՝ Կառավարության նստավայրում:
Մեր հարաբերությունները, մեր երկրների միջև հարաբերությունների ջերմությունը ենթադրում է, որ մենք ավելի հաճախ պիտի տեսնվենք, ավելի հաճախ պիտի շփվենք:
Այս առումով մեծ ուրախությամբ տեղեկացա Երևանում դեսպանատուն բացելու Ուրուգվայի որոշման մասին: Մենք ինքներս էլ քննարկում ենք Ուրուգվայում դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը, և ձեր որոշմամբ դուք օգնեցիք, որ մենք ավելի շուտ որոշում կայացնենք:
Կարծում եմ՝ այն ջերմ, բարեկամական մթնոլորտը, որ կա մեր երկրների միջև և այն ավելի քան պոզիտիվ ընկալումը, որ Ուրուգվայի նկատմամբ կա Հայաստանի Հանրապետությունում, շատ կարևոր են դարձնում, որպեսզի այդ ջերմությունը տնտեսական հարաբերությունների սերտացմամբ ամրանա:
ԵԱՏՄ-ի և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի միջև կնքված համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս, որ մենք իրոք ջանք կգործադրենք այդ ուղղությամբ և կոնկրետ արդյունքների հասնենք:
Ես հույս ունեմ, որ դեսպանատների բացումը հենց մեր հարաբերությունների այս ուղղությանը առավելևս խթան կտա, մանավանդ որ Ուրուգվայում շատ մեծ հայկական համայնք ունենք և լրացուցիչ, առանցքային գործոն է մեր երկրների միջև ջերմ հարաբերությունների համար:
Եվս մեկ անգամ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել: Բարով եք եկել»:
Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոն իր հերթին նշել է.
«Պարոն վարչապետ, շատ շնորհակալ եմ: Նախ և առաջ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ջերմ ընդունելության համար, որին արժանացել ենք սկսած այն պահից, ինչ երեկ երեկոյան ոտք ենք դրել Հայաստան:
Մինչ Ձեզ հետ հանդիպումը, հանդիպել ենք ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարողի հետ, ում հետ զրույցում նշել ենք, որ այնպիսի զգացում ունեք, որ կարծես մեր սեփական տանն ենք գտնվում:
Իրականում մեր շփումը շատ դյուրին է ընթանում, և դա պայմանավորված է Ուրուգվայում մեծ կարևորություն ունեցող հայկական համայնքի առկայությամբ, որն ինտեգրվել է մեր երկրում:
Ուրուգվայի ու Հայաստանի պատմական ընդհանրություններն ավելի շատ են, քան աշխարհագրական տարբերությունները:
Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ արդեն իսկ նշել եմ, որ Ուրուգվայի ձայնը մշտապես աշխարհում հանդիսանում է նաև Հայաստանի ձայնը:
Այդ իսկ պատճառով ողջունում եմ մոտ ապագայում Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանատան բացման որոշումը, և պարոն Գրիգորյանին արդեն իսկ հայտնել ենք մեր որոշման մասին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ուրուգվայի դեսպանատուն բացելու մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ մեր առաջին դեսպանը Ձեր երկրում լինելու է սիրելի բարեկամ Էդուարդո Ռոսենբրոկը:
Բոլոր պաշտոնյաների հետ, ում հետ ունեցել եմ հանդիպումներ՝ թե՛ Էկոնոմիկայի նախարարը, և թե՛ Արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարողն ինձ հարցրել են՝ ինչպես բարելավել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները: Պատասխանը միակն է. անհնար է բարելավել մեր երկրների միջև արդեն իսկ առկա փայլուն քաղաքական հարաբերությունները:
Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ ապագայում ունենալու ենք շատ հաջող առևտրատնտեսական հարաբերություններ:
Այս համատեքստում, թույլ տվեք, շնորհավորել Ձեզ, պարոն վարչապետ, վերընտրվելու կապակցությամբ՝ վստահ լինելով, որ Ձեր պաշտոնավարումը շահավետ կլինի թե՛ Հայաստանի Հանրապետության, և թե՛ մեր երկկողմ հարաբերությունների համար»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Ուրուգվայը հատուկ տեղ է զբաղեցնում հայ ժողովրդի սրտում որպես Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պաշտոնապես (1965թ.) ճանաչած պետություն: Վարչապետը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնահարցի վերաբերալ Ուրուգվայի անկողմնակալ և կառուցողական դիրքորոշումը և նշել, որ Հայաստանը երախտապարտ է 2020թ. հոկտեմբերին Ուրուգվայի Սենատի ընդունած բանաձևի համար, որը դատապարտում է Թուրքիայի կողմից վարձկանների ներգրավումը պատերազմում, և Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևի համար, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ռմբակոծման դեպքերը:
Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարն ասել է, որ ուրախ է այցելել բարեկամ Հայաստան և հնարավորություն ունենալ քննարկել երկկողմ հարաբերությունների սերտացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական գործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել է նաև հումանիտար կապերի զարգացումը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում փոխգործակցության խթանումը:

YEREVAN. – Prime Minister Nikol Pashinyan on Monday received Uruguayan Foreign Minister Francisco Bustillo, who is on an official visit to Armenia, the government's press service informed Armenian News-NEWS.am.
Greeting the guest, PM Pashinyan said,
''Honorable Mr. Minister, dear guests, I welcome you in the capital city of the Republic of Armenia, at the Government of the country.
Our relations, the warmth of the relations between our countries, suggest that we should see each other more often, we should communicate more often.
In this regard, I was very pleased to learn of Uruguay's decision to open an embassy in Yerevan. We are also considering opening an embassy in Uruguay, and by your decision you helped us make a decision sooner.
I think the warm, friendly atmosphere that exists between our countries and the more than positive perception that exists in the Republic of Armenia towards Uruguay, make it very important that the warmth be strengthened by closer economic relations.
The agreement signed between the EAEU and MERCOSUR gives us an opportunity to make real efforts in that direction and achieve concrete results.
I hope that the opening of embassies will give further impetus to this direction of our relations, especially given the fact that we have a very large Armenian community in Uruguay - an additional, key factor for warm relations between our countries.
Once again, I'm glad to see you. You are welcome''.
In his turn, Foreign Minister of Uruguay Francisco Bustillo said,
''Mr. Prime Minister, I am very thankful. First of all I would like to thank you for your warm reception starting from yesterday evening, when we stepped into Armenia.
Before meeting with you, we met with the Minister of Economy and the Acting Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, telling them in the conversation that we feel as if we are at home.
In fact, we communicate very easily, and that's conditioned by the presence of a very important Armenian community in Uruguay, which is fully integrated in our country.
Uruguay and Armenia have more historical similarities than geographical differences.
During the meeting with Armen Grigoryan, I have already mentioned that the voice of Uruguay in the global arena has always been also the voice of Armenia.
For that reason I welcome the decision to open the Embassy of the Republic of Armenia in Uruguay in the near future and we have already informed Mr. Grigoryan about our decision to open an embassy of Uruguay in the Republic of Armenia, as well as about the fact that our first Ambassador to your country will be our dear friend Eduardo Rosenbrock.
I have been asked by all the officials I have met with, both the Minister of Economy and the Acting Minister of Foreign Affairs, how to improve bilateral trade and economic relations. There is just one answer. It is impossible to improve the already brilliant political relations between our countries.
And just for that reason I believe in the near future we will have very successful trade and economic relations.
In this context, let me congratulate you, Mr. Prime Minister, on your re-election, with the confidence that your tenure will be beneficial for both the Republic of Armenia and our bilateral relations. "
Nikol Pashinyan underlined that Uruguay has a special place in the hearts of the Armenian people as the first state to officially recognize the Armenian Genocide (1965). The Prime Minister praised Uruguay's impartial, constructive position on the Artsakh (Nagorno-Karabakh) conflict, noting that Armenia is grateful for the resolution adopted by the Senate of Uruguay in October 2020 condemning the involvement of mercenaries in the war by Turkey, as well as the resolution adopted by the Chamber of Representatives, which condemns the incidents of violation of human rights and bombardment of civilian infrastructures by Azerbaijan.
The Foreign Minister of Uruguay said that he is glad to visit friendly Armenia and have the opportunity to discuss the prospects for closer bilateral relations.
The interlocutors exchanged views on the prospects of expanding trade and economic cooperation. The development of humanitarian ties, fostering cooperation in the fields of education, science, culture and sports were also highlighted.