Սոթքի հանքավայրի տարածքում այս պահին կրակոցներ են հնչում. հանքավայրի աշխատանքը դադարեցված է, աշխատակիցները տարհանվում են։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «GeoProMining Gold» ընկերության ներկայացուցիչ Ռուզաննա Գրիգորյանը։
«Անկանոն կրակոցներ են հնչում։ Հերթափոխում եղած աշխատակիցներին ուղարկում ենք տուն»,- հայտնեց Գրիգորյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ գիշեր՝ օգոստոսի 17-ին, Գեղարքունիքում կրակոցների պատճառով հանքավայրի աշխատակիցներին կրկին տարհանել են։ Աշխատանքը վերականգնվել է 03։00-ի սահմաններում։
Նախօրեին սրվել էր իրավիճակը հայ–ադրբեջանական սահմանի Գեղարքունիքի հատվածում։ Ժամը 18։10–ի սահմաններում, Ադրբեջանը հերթական անգամ դիմել էր սադրանքի` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ բացելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնել են, որ ծավալված ինտենսիվ փոխհրաձգության հետեւանքով հակառակորդի կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել ժամկետային զինծառայող, 19–ամյա Արման Հովհաննեսի Հակոբյանը: Ժամը 21.00–ի սահմաններում էլ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնել էր, որ ադրբեջանական զինված ուժերն ուղիղ նշանառությամբ կրակում են Գեղարքունիքի մարզի Կութ եւ Նորաբակ գյուղերի վրա, իսկ բնակիչներն էլ փորձում են պատսպարվել:

На территории Сотского золотоносного рудника сейчас вновь слышны выстрелы. Работа рудника приостановлена, его сотрудников эвакуируют. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представитель компании «GeoProMining Gold» Рузанна Григорян. «Слышны беспорядочные выстрелы. Дежуривших сотрудников отправляем домой», - добавила Григорян.
Отметим, что из-за выстрелов в Гегаркуникской области сотрудники рудника были эвакуированы и вчера ночью. Работа возобновилась примерно в 03։00.
Напомним, что накануне ситуация на армяно-азербайджанской границе на участке Гегаркуникской области  обострилась. ВС Азербайджана в районе 18:10 на Гегаркуникском направлении обстреляли армянские позиции из крупнокалиберного стрелкового оружия. Как сообщили в Министерстве обороны Армении, в результате азербайджанской провокации погиб рядовой Арман Ованесович Акопян (2002 г.р.). В результате ответных действий с азербайджанской стороны как минимум трое погибших и раненые.
В свою очередь, омбудсмен Армении Арман Татоян в 21:00 сообщил о том, что противник ведет огонь в направлении сел  Кут и Норабак.