Կառավարության ծրագիրը տպավորություն է ուզում ստեղծել, թե նախորդ 3 տարիներին, ոչինչ չի եղել, չեն փոխել մեր պետության սահմանները, չի զոհվել մի ողջ սերունդ։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, Ազգային ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Կառավարության ծրագիրը ոչ ամբողջությամբ չի համապատասխանում պետության խնդիրներին։ Մանավանդ ռիսկերի վտանգների և ծրագրերի բովանդակության այդ անհամապատասխանությունը հիմնական և գլխավոր թերությունն է։ Չկա ռազմաքաղաքական իրավիճակի հստակ գնահատական։ ԱՆվտանգության միջվայրի փխրունությունը և սպառնալիքները, Թուրքիայի՝ Հարավային Կովկաս մտնելը չի ստիպել պաշտպանական ռազմավարական վերանայում կատարել և ունենալ Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագիր։ Օրինակ՝ առայության ժամկետի նվազեցումը ոչ ժամանակին և պոպուլիստական քայլ է»,- նշեց նա։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ ծրագիրը չի համապատասխանում Հայաստանի և Արցախի առջև կանգնած և ահագնացնող անորոշություններին։
«Մենք մերժում ենք պարտվողի հոգեբանությունը, Ադրբեջանի հետ ժամանակավրեպ և առանց հիմքերի խաղաղության խաբկանքի մեջ մտնելը։ Այս պահին Հայաստանի շրջափակումը Արցախի և Հայաստանի համար բերելու է խորը շրջափակման»,- ընդգծեց Սեյրան Օհանյանը։
Ըստ Սեյրան Օհանյանի՝ անհիմն են իշխանության կողմից հնչող քննադատությունները, որ կառավարության ծրագրի նկատմամբ ընդդիմությունը կառուցողական չէ։
«Կարծում եմ՝ ԱԺ մարմինների ձևավորման ընթացքում, այդ քննարկումների ժամանակ էլ մենք ստիպում ենք բանավիճելու, ոլորտային համեմատություններ անելու, քննադատելու, ներկայացնում ենք փաստաթղթերի թերությունները, առաջարկություններ անում։ Կընդունվի, թե չէ, դա ձեր գործն է, բայց միևնույն ժամանակ նաև քաղաքական մեծամասնության ելույթների մեջ որևիցե մի ինքնաքննադատության և իրավիճակի հստակ գնահատականի ելույթներ չեղան»,- հավելեց Սեյրան Օհանյանը։

The program of the government wants to create the impression that nothing has happened in the previous three years, the borders of our state have not been changed, an entire generation has not died. The head of the opposition "Armenia" Faction—and former defense minister—Seyran Ohanyan stated this during Thursday’s National Assembly (NA) debates on the program of the new government.
"The government's program does not fully correspond to the state's problems. Especially this mismatch of risks, dangers, and programs’ content is the main and major drawback. There is no clear assessment of the military-political situation. The fragility and risks of the security environment, Turkey's entry into the South Caucasus did not compel to make a strategic defense review and have a reform plan for the armed forces. For example, reducing the term of [military] service is untimely and a populist step," he said.
According to Ohanyan, the new government’s proposed program does not correspond to the growing uncertainties facing Armenia and Artsakh (Nagorno-Karabakh).
"We reject the psychology of the loser, entering into the illusion of untimely and unfounded peace with Azerbaijan. At the moment, the blockade of Armenia will lead to a deep blockade for Artsakh and Armenia," Ohanyan emphasized.
According to him, the criticism voiced by the Armenian authorities that the opposition is not constructive towards the government's program is groundless.
"I believe [that] during the formation of the NA bodies, even during those discussions, we force debates, make sectoral comparisons, criticize, present the shortcomings of the documents, make proposals. Whether it will be accepted or not is your business. But at the same time, there was no speeches of self-criticism and a clear assessment of the situation also in the speeches of the political majority," the head of the "Armenia" Faction added.