Նիգերիայի հյուսիս-արեւելքում շուրջ 6000 իսլամական ծայրահեղական հանձնվել է իշխանություններին , ինչը դարձել է դասալքության խոշորագույն դեպքերից մեկը 12-ամյա ապստամբության սկզբից ի վեր, հաղորդում է AP-ն:
Զանգվածային դասալքությունները տեղի են ունեցել նաեւ մայիսին «Բոքո Հարամ»-ի առաջնորդ Աբուբաքար Շեքաուի մահվան մասին հաղորդագրություններից հետո, որի վերահսկողությունը խմբավորման նկատմամբ էապես թուլացել էր վերջին տարիներին, քանի որ պառակտված խմբակցությունը, որը հայտնի է որպես «Արեւմտյան Աֆրիկյան նահանգ Իսլամական պետություն» կամ ISWAP, ձեռք է բերել անկախություն:
ISWAP-ի առաջնորդն ասել է, որ Շեքաուն ինքնասպանություն է գործել երկու խմբերի միջեւ պայքարից հետո: Վերլուծաբանները համարում են, որ որոշ զինյալներ կարող են այլ դասալքության դիմել, քանի որ չեն ցանկանում միանալ ISWAP-ին Շեքաուի մահից հետո:
Նահանգապետ Բորնո Բաբագան Զուլումը սատարել է զինյալների հանձնումը, սակայն խոստովանել, որ դասալքությունը պետությանը շատ բարդ իրավիճակի առջեւ է կանգնեցրել: «Մենք պետք է ընտրենք անվերջ պատերազմի եւ հանձնված ահաբեկիչներին զգուշորեն ընդունելու միջեւ, ինչն իսկապես ցավոտ է եւ դժվար ցանկացածի համար, որը կորցրել է մտերիմներին, դժվար է մեր բոլորիս համար եւ անգամ զինվորականների համար, որոնք գործըկներները զոհվել են»,-ասել է Զուլումը:
Բոքո հարամը կոշտ պատերազմ է վարում ընդդեմ Նիգերիայի 2009 թվականից, եւ տարեցտարի ապստամբությունը տարածվել է հարեւան երկրների՝ Կամերունի, Նիգերի եւ Չադի վրա:

Почти 6000 исламских экстремистов сдались властям на северо-востоке Нигерии, что стало одним из крупнейших случаев дезертирства с момента начала 12-летнего повстанческого движения, передает AP.
Массовые дезертирства также последовали за сообщениями о смерти лидера «Боко Харам» Абубакара Шекау в мае, чей контроль над группировкой был существенно ослаблен в последние годы, поскольку отколовшаяся фракция, известная как «Исламское государство Западно-Африканская провинция», или ISWAP, приобрела известность.
Лидер ISWAP сказал, что Шекау покончил с собой после битвы между двумя группами. Аналитики считают, что некоторые из боевиков могут теперь дезертировать, потому что не хотят присоединяться к ISWAP после смерти Шекау.
Губернатор штата Борно Бабагана Зулум поддержал сдачу боевиков, но признал, что дезертирство поставило государство в «очень трудную ситуацию». «Мы должны выбирать между бесконечной войной и осторожным принятием сдавшихся террористов, что действительно болезненно и сложно для любого, кто потерял близких, сложно для всех нас и даже для военных, чьи коллеги погибли», - сказал Зулум.
Боко Харам ведет ожесточенную войну против Нигерии с 2009 года, и с годами мятеж распространился на соседние страны Камерун, Нигер и Чад.