Նիգերիայի հյուսիս-արեւելքում շուրջ 6000 իսլամական ծայրահեղական հանձնվել է իշխանություններին , ինչը դարձել է դասալքության խոշորագույն դեպքերից մեկը 12-ամյա ապստամբության սկզբից ի վեր, հաղորդում է AP-ն:
Զանգվածային դասալքությունները տեղի են ունեցել նաեւ մայիսին «Բոքո Հարամ»-ի առաջնորդ Աբուբաքար Շեքաուի մահվան մասին հաղորդագրություններից հետո, որի վերահսկողությունը խմբավորման նկատմամբ էապես թուլացել էր վերջին տարիներին, քանի որ պառակտված խմբակցությունը, որը հայտնի է որպես «Արեւմտյան Աֆրիկյան նահանգ Իսլամական պետություն» կամ ISWAP, ձեռք է բերել անկախություն:
ISWAP-ի առաջնորդն ասել է, որ Շեքաուն ինքնասպանություն է գործել երկու խմբերի միջեւ պայքարից հետո: Վերլուծաբանները համարում են, որ որոշ զինյալներ կարող են այլ դասալքության դիմել, քանի որ չեն ցանկանում միանալ ISWAP-ին Շեքաուի մահից հետո:
Նահանգապետ Բորնո Բաբագան Զուլումը սատարել է զինյալների հանձնումը, սակայն խոստովանել, որ դասալքությունը պետությանը շատ բարդ իրավիճակի առջեւ է կանգնեցրել: «Մենք պետք է ընտրենք անվերջ պատերազմի եւ հանձնված ահաբեկիչներին զգուշորեն ընդունելու միջեւ, ինչն իսկապես ցավոտ է եւ դժվար ցանկացածի համար, որը կորցրել է մտերիմներին, դժվար է մեր բոլորիս համար եւ անգամ զինվորականների համար, որոնք գործըկներները զոհվել են»,-ասել է Զուլումը:
Բոքո հարամը կոշտ պատերազմ է վարում ընդդեմ Նիգերիայի 2009 թվականից, եւ տարեցտարի ապստամբությունը տարածվել է հարեւան երկրների՝ Կամերունի, Նիգերի եւ Չադի վրա:

The Nigerian army says nearly 6,000 Islamic extremists have surrendered in the country’s northeast in recent weeks, marking one of the largest defections since the 12-year insurgency began, AP reported.
The mass defections also follow the reported death of Boko Haram leader Abubakar Shekau in May, whose control over the group had been substantially weakened in recent years as a breakaway faction known as Islamic State West Africa Province, or ISWAP, rose to prominence.
ISWAP’s leader has said that Shekau detonated explosives killing himself after a battle between the two groups. Analysts believe some of the militants may now be defecting because they do not want to join ISWAP in the wake of Shekau’s death.
Borno State Gov. Babagana Zulum has supported the surrendering of the militants but he has acknowledged that the defections put the state in a “very difficult situation.”
“We have to choose between an endless war or to cautiously accept the surrendered terrorists, which is really painful and difficult for anyone that has lost loved ones, difficult for all of us and even for the military, whose colleagues have died,” Zulum said last month.
Boko Haram has been waging a bitter war against Nigeria since 2009, and the insurgency has spread over the years to the neighboring countries of Cameroon, Niger, and Chad.