Պաշտոնական Ստեփանակերտը Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում իրականացվող ցանկացած գործողություն՝ այդ թվում թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները, համարում է նոր մարտահրավեր: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը:
«Ոչ միայն այդ զորավարժությունները, այլ նաեւ Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում կատարվող ցանկացած իրադարձություն դիտարկում ենք որպես նոր մարտահրավեր, որին պետք է պատրաստ լինել, եւ այդ սկզբունքի հիման վրա էլ կառուցվում են բոլոր այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են Արցախի իշխանությունների կողմից»,- նշեց Ավանեսյանը:
Արցախի նախագահի խոսնակի փոխանցմամբ՝ նշված գործընթացների առնչությամբ որոշակի քննարկումներ տեղի են ունենում Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության հետ, բայց ձեռնպահ մնաց մանրամասներ հայտնելուց:

Официальный Степанакерт рассматривает как новые вызовы любые действия Арцаха на оккупированных Азербайджаном территориях, в том числе совместные турецко-азербайджанские учения. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am заявила пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Лусине Аванесян.
«Не только эти учения, но и любое событие, происходящее на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха, мы рассматриваем как новый вызов, к которому нужно быть готовыми, и на основе этого принципа строятся все те шаги, которые предпринимаются властями Арцаха», - отметила Аванесян.
По словам пресс-секретаря президента Арцаха, в связи с указанными процессами проводятся определенные обсуждения с командованием дислоцированной в Арцахе российской миротворческой миссии, но она воздержалась от подробностей.