Պաշտոնական Ստեփանակերտը Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում իրականացվող ցանկացած գործողություն՝ այդ թվում թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունները, համարում է նոր մարտահրավեր: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Լուսինե Ավանեսյանը:
«Ոչ միայն այդ զորավարժությունները, այլ նաեւ Արցախի՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում կատարվող ցանկացած իրադարձություն դիտարկում ենք որպես նոր մարտահրավեր, որին պետք է պատրաստ լինել, եւ այդ սկզբունքի հիման վրա էլ կառուցվում են բոլոր այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են Արցախի իշխանությունների կողմից»,- նշեց Ավանեսյանը:
Արցախի նախագահի խոսնակի փոխանցմամբ՝ նշված գործընթացների առնչությամբ որոշակի քննարկումներ տեղի են ունենում Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ առաքելության հրամանատարության հետ, բայց ձեռնպահ մնաց մանրամասներ հայտնելուց:

Stepanakert views any operation in territories of Artsakh (Nagorno-Karabakh) seized by Azerbaijan, including the Turkish-Azerbaijani joint military exercises as a new challenge. This is what Spokesperson for the President of Artsakh Lusine Avanesyan said during a conversation with Armenian News-NEWS.am.
“We view not only these military exercises, but also any event that takes place in the territories of Artsakh seized by Azerbaijan as a new challenge that we must be ready for, and it is based on this principle that all the steps of the authorities of Artsakh take,” Avanesyan stated.
Avanesyan said Artsakh holds some discussions with the command of the Russian peacekeeping mission in regard to the mentioned processes, but refrained from providing details.