Կիեւում՝ Ուկրաինայի Հայերի միության կենտրոնական գրասենյակում, կայացել է կազմակերպության ղեկավարության եւ Հայաստանի նոր դեսպանի հետ հանդիպումը:
AnalitikaUA.net-ի հաղորդմամբ՝ Ուկրաինայի Հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը ողջունել է Հայաստանի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանին՝ հույս հայտնելով Կիեւի եւ Երեւանի միջեւ ավելի սերտ համագործակցության:
Հայ համայնքի ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը ներկայացնելով Ուկրաինայի Հայերի միության գործունեությունը՝ պատմել է նաեւ Հայաստանում կազմակերպության նախաձեռնությունների մասին: Մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ եւ դրանից հետ մասշտաբային օգնության, բարեգործական եւ սոցիալական ծրագրերի, ինչպես նաեւ առաջիկայում սքեյթ այգու բացման մասին, որը Հայաստանի մայրաքաղաքին Ուկրաինայի Հայերի միության նվերն է:
Հանդիպման շրջանակում քննարկվել է հարցերի լայն շրջանակ, որոնք կապված են համայնքի գործուներության, Ուկրաինայի եւ Հայաստանի հարաբերությունների ամրապնդման գործում դրա դերակատարման հետ:
Վլադիմիր Կարապետյանը պատմել է պաշտոնական Երեւանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունների, երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների ամրապնդման շուրջ ծրագրերի մասին:
Հանդիպմանը նաեւ մասնակցել են Ուկրաինայի Հայերի միության մի շարք տարածաշրջանային ներկայացուցիչները, համայնքների ղեկավարները, կազմակերպության նախագահի տեղակալները եւ Ուկրաինայի Հայ երիտասարդների միության ղեկավարը:

The central headquarters of the Union of Armenians of Ukraine today hosted a meeting of the Union’s leadership with Armenia’s new Ambassador to Ukraine.
According to AnalitikaUA.net, President of the Union of Armenians of Ukraine Vilen Shatvoryan greeted newly appointed Ambassador of Armenia to Ukraine Vladimir Karapetyan and hoped for closer cooperation between Kyiv and Yerevan.
Shatvoryan talked about the Union’s initiatives, particularly the charities and social programs carried out during and after the 44-day war [in Nagorno-Karabakh], as well as the opening of a skating park that will be the gift of the Union of Armenians of Ukraine to Armenia’s capital.
A broad range of issues related to the Armenian community’s activities and its role in the strengthening of relations between Ukraine and Armenia were discussed during the meeting.
Vladimir Karapetyan talked about Yerevan’s foreign policy priorities and the plans for strengthening of relations between the two countries.