Այս ամենը հետեւանք է նրա, որ նախորդ տարի շատ քիչ կոնյակ է սպառվել եւ ընկերությունները անցած տարի այդ ցածր սպառման պայմաններում շատ խաղող են մթերել: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 16-ին, կառավարության նիստից հետո ճեպազրույցում նշեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ անդրադառնալով խաղողագործների բողոքի ակցիաներին, նրան, որ խաղողը կամ չեն մթերում, կամ մթերում են 130 դրամով, ինչը ըստ գյուղացիների, նշանակում է ձրի մթերել:
«Պետք է պաշարները եւ վաճառքը բալանսավորվեն, որ ընկնենք նորմալ հունի մեջ: Մինչ այդ փորձում ենք լուծել խնդիրները, այնպես անել, որ բերքը գետնին չմնա»,-ասաց նա:
Նախարարը հավաստիացրեց, որ խաղողագործների հետ կապված բոլոր խնդիրներին տեղյակ են և ամենօրյա ռեժիմով զբաղվում են այդ հարցով, իսկ իր տեղակալներից մեկը միայն այդ գործն է անում. «Փորձում ենք հընթացս լուծել խնդիրները և միևնույն ժամանակ այնպես անել, որ բերքը գետնին չմնա»,-ասաց էկոնոմիկայի նախարարը:
Հարցին, թե կոնկրետ ինչ քայլեր է ձեռնարկել կառավարությունը, Քերոբյանը պատասխանեց. «Երկու շաբաթ առաջ մթերման վարկերի սուբսիդավորման կարգում փոփոխություններ արեցինք, որ թույլ տանք ավելի մեծ չափի վարկեր վերցնել եւ կարողանան ավելի շատ մթերել: Դրանից առաջ պետական երաշխիքների ինստիտուտն էինք մտցրել, որպեսզի այն ընկերությունները, որոնք գրավի խնդիր ունեն, օգտվեն պետության երաշխիքներից եւ վերցնեն անհրաժեշտ չափի վարկեր, որ մթերեն ինչքան հնարավոր է շատ: Մենք հիմա ինտենսիվ քննարկումների մեջ ենք»:

Все это связано с тем, что в прошлом году было реализовано очень мало коньяка, и компании в условиях низкого потребления в 2020-ом закупили много винограда. Об этом заявил в беседе с журналистами после заседания Правительства 16 сентября министр экономики Армении Ваан Керобян, касаясь вопроса закупки винограда у сельчан, которые жалуются на то, что виноград у них либо не закупают, либо делают это лишь за 130 драмов.
«Запасы и продажа должны быть сбалансированы, чтобы мы могли вернуться в нормальное русло. До этого же мы стараемся решить проблемы, сделать так, чтобы урожай не остался на земле», - обтекаемо заявил Керобян.
Министр заверил, что они в курсе всех проблем, связанных с виноградариями, и решают этот вопрос в ежедневном режиме, а один из его заместителей занимается только данным делом.
На вопрос, какие конкретные шаги предпринял кабмин, Керобян ответил: «Две недели назад мы внесли изменения в порядок субсидирования кредитов на закупку, чтобы можно было брать крупные кредиты и иметь возможность закупать больше продукции. Мы ввели институт госгарантий, чтобы компании, у которых имеются проблемы с залогом, могли воспользоваться госгарантиями и взять кредиты необходимого размера для закупа как можно большего объема продукции. Сейчас мы ведем интенсивные обсуждения».