Թալիբները Աֆղանստանի համար նոր սահմանադրություն են մշակել, հայտնել է The Khaama Press գործակալությունը:
«Թալիբանի սահմանադրությունը» սահմանում է «Աֆղանստանի իսլամական էմիրության» հիմնական սկզբունքները: Փաստաթուղթը բաղկացած է 12 գլխից եւ 179 պարբերությունից: Դրանում նշվում է, որ օրենքներն ու քաղաքականությունը հիմնված են լինելու սուննիական իսլամի չորս ամենատարածված իրավական դպրոցներից մեկի՝ հանաֆիզմի վրա: Աֆղանստանի բոլոր քաղաքացիները ունենալու են հավասար իրավունքներ՝ առանց որեւէ խտրականության:
Նոր սահմանադրության համաձայն՝ կառավարությունը պարտավոր է զարգացնել իսլամական գիտությունը եւ հիմնել կրոնական դպրոցներ: Աֆղանստանի նոր դրոշը սպիտակ է լինելու: Երկրի պաշտոնական լեզուները լինելու են դարին եւ փուշթուն, միջնակարգ դպրոցներում դասավանդվելու է արաբերեն:

Талибы подготовили проект нового основного закона Афганистана, сообщает агентство The Khaama Press.
В «Конституции Талибана» изложены основные принципы «Исламского эмирата Афганистан». Документ состоит из 12 глав и 179 параграфов. В нем указывается, что законы и политика будут строиться только на основе юриспруденции ханафизма - одной из четырех и самой распространенной правовой школы суннитского ислама. Все граждане Афганистана будут обладать равными правами без какой-либо дискриминации. С
огласно новой конституции, правительство обязано развивать исламскую науку и создавать религиозные школы. Цвет нового афганского флага определяется как белый. Официальными языками страны будут пушту и дари, в средних школах будет преподаваться арабский.