Թալիբները Աֆղանստանի համար նոր սահմանադրություն են մշակել, հայտնել է The Khaama Press գործակալությունը:
«Թալիբանի սահմանադրությունը» սահմանում է «Աֆղանստանի իսլամական էմիրության» հիմնական սկզբունքները: Փաստաթուղթը բաղկացած է 12 գլխից եւ 179 պարբերությունից: Դրանում նշվում է, որ օրենքներն ու քաղաքականությունը հիմնված են լինելու սուննիական իսլամի չորս ամենատարածված իրավական դպրոցներից մեկի՝ հանաֆիզմի վրա: Աֆղանստանի բոլոր քաղաքացիները ունենալու են հավասար իրավունքներ՝ առանց որեւէ խտրականության:
Նոր սահմանադրության համաձայն՝ կառավարությունը պարտավոր է զարգացնել իսլամական գիտությունը եւ հիմնել կրոնական դպրոցներ: Աֆղանստանի նոր դրոշը սպիտակ է լինելու: Երկրի պաշտոնական լեզուները լինելու են դարին եւ փուշթուն, միջնակարգ դպրոցներում դասավանդվելու է արաբերեն:

The Taliban have drafted a new Constitution for Afghanistan, The Khaama Press reports.
Composed of 12 chapters and 179 paragraphs, the “Constitution of the Taliban” lays down the main principles of the “Islamic Emirate of Afghanistan” and states that the laws and policy will be based on Hanafism, one of the four most common schools of law of Sunni Islam. All citizens of Afghanistan will have equal rights, without any discrimination.
According to the new Constitution, the government shall be obliged to enhance Islamic science and establish religious schools. The new flag of Afghanistan will be white. The official languages of the country will be dari and pushtu, and Arabic will be taught in secondary schools.