Ուզբեկստանի նախագահ Շավկաթ Միրզիյոեւը հայտարարել է սեպտեմբերի 26-ին Աֆղանստանի հետ սահմանին ուզբեկ զինվորի հերոսական մահվան մասին: Այս մասին հայտնում է AKIpress լրատվական գործակալությունը:
«Երեկ սահմանի ապօրինի հատման փորձ է արվել: Թմրավաճառը փորձել էր հատել սահմանը... Ծառայության ընթացքում հերոսաբար զոհվել է մեր զինվորներից մեկը»,- ասել է Միրզիյոեւը Նամանգան քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանը՝ հավելելով, որ մահացած զինծառայողը ծնվել է այդ քաղաքում:
Միրզիյոեւն ընդգծել է, որ անհրաժեշտության դեպքում ուզբեկական բանակը «զենքով կպաշտպանի մեր սահմանը», ինչպես նաեւ մատնանշել է սահմանների պաշտպանության հարցում Տաշքենդի դիրքորոշման անձեռնմխելիությունն ու հաստատունությունը:

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev declared that an Uzbek soldier heroically died on the border with Afghanistan on September 26, AKIpress reports.
“An attempt of border trespassing was made yesterday. A drug dealer tried to cross the border…One of our soldiers heroically died during service,” Mirziyoev said during a meeting with citizens of Namangan, adding that the deceased serviceman was born in Namangan.
Mirziyoev emphasized that the Uzbek army “will defend the border with weapons” in case of need and mentioned that Tashkent’s stance on border protection is inviolable and steadfast.