ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը եւ քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արթուր Վանեցյանն անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի անդառնալի հետեւանքներին: Խմբակցության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց, ինչը վերջինս պարտավորվել էր նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Նա խոսել է նաեւ այդ երկրում պահվող գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, ինչպես նաեւ ընթացող կեղծ դատավարական գործընթացների մասին:
Խմբակցության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախի հարցը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում՝ պահպանելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը: Նա անթույլատրելի է համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունները:
Ջոն Գալագերն իր հերթին կողմ է արտահայտվել Արցախի խնդրի կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Նա խոսել է «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի մասին, որն իրականացվում է նաեւ բրիտանական կառավարության աջակցությամբ: Ծրագիրն ուղղված է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը:
Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել է ԼՂ բանակցային գործընթացի բացթողումներին, նշել, որ իրենց խմբակցությունն օգտագործելու է խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմը: Խմբակցության քարտուղարը մանրամասնել է մեր երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման հարցում իրենց ուղենիշները: Նա խոսել է ընդդիմադիր պատգամավորների դեմ հարուցված քրեական գործերի մասին:
Անդրադարձ է կատարվել օրենսդրական աշխատանքում ընդդիմություն-իշխանություն հնարավոր համագործակցության օրակարգին:

Leader of the opposition “With Honor” faction of the National Assembly of Armenia Artur Vanetsyan today met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and North Ireland to Armenia John Gallagher, as reported the Public Relations and Communication Department of the National Assembly of Armenia.
Greeting the Ambassador, Vanetsyan touched upon the severe consequences of the 44-day war that Azerbaijan unleashed against Artsakh (Nagorno-Karabakh), emphasized that Azerbaijan isn’t returning the Armenian prisoners of war and other detainees and talked about the inhumane attitude towards the captives detained in Azerbaijan, as well as the sham trials against them.
Vanetsyan expressed certainty that the Nagorno-Karabakh conflict needs to be resolved within the framework of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group and in observance of the inviolable right of the people of Artsakh to self-determination and considered the Azerbaijani army’s encroachments on the sovereign territory of the Republic of Armenia inadmissible.
In his turn, Ambassador Gallagher expressed support to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the scope of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group and talked about the “New Armenia – Modern Parliametn” program, which is also being carried out with the support of the UK government and is aimed at building the parliament’s capacities.
Deputy Hayk Mamijanyan touched upon the flaws in the process of negotiations over the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and talked about the criminal cases launched against opposition MPs.
The parties also touched upon the agenda for possible cooperation between the authorities and the opposition in parliament.