ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը եւ քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը սեպտեմբերի 28-ին հանդիպել են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնում են ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի եւ հաղորդակցության վարչությունից:
Ողջունելով դեսպանին՝ Արթուր Վանեցյանն անդրադարձել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի անդառնալի հետեւանքներին: Խմբակցության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չի վերադարձնում հայ ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց, ինչը վերջինս պարտավորվել էր նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Նա խոսել է նաեւ այդ երկրում պահվող գերեվարված անձանց նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի, ինչպես նաեւ ընթացող կեղծ դատավարական գործընթացների մասին:
Խմբակցության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ Արցախի հարցը պետք է լուծվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափի շրջանակում՝ պահպանելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքը: Նա անթույլատրելի է համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունները:
Ջոն Գալագերն իր հերթին կողմ է արտահայտվել Արցախի խնդրի կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում: Նա խոսել է «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի մասին, որն իրականացվում է նաեւ բրիտանական կառավարության աջակցությամբ: Ծրագիրն ուղղված է խորհրդարանի կարողությունների զարգացմանը:
Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել է ԼՂ բանակցային գործընթացի բացթողումներին, նշել, որ իրենց խմբակցությունն օգտագործելու է խորհրդարանական վերահսկողության գործիքակազմը: Խմբակցության քարտուղարը մանրամասնել է մեր երկրի առջեւ ծառացած մարտահրավերների հաղթահարման հարցում իրենց ուղենիշները: Նա խոսել է ընդդիմադիր պատգամավորների դեմ հարուցված քրեական գործերի մասին:
Անդրադարձ է կատարվել օրենսդրական աշխատանքում ընդդիմություն-իշխանություն հնարավոր համագործակցության օրակարգին:

Руководитель фракции блока «Честь имею» Артур Ванецян и секретарь фракции Айк Мамиджанян 28 сентября провели встречу с чрезвычайным и полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джоном Галагером. Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе парламента Армении, Ванецян коснулся последствий 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
Он подчеркнул, что Азербайджан не возвращает армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, хотя Баку взял на себя такое обязательство, подписав заявление от 9 ноября. Глава фракции также рассказал о бесчеловечном обращении с пленными в этой стране, а также о сфабрикованных судебных процессах.
Он выразил уверенность, что вопрос Арцаха должен решаться в рамках формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ, с сохранением неотъемлемого права народа Арцаха на самоопределение. Ванецян счел недопустимыми посягательства азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армения.
Посол, в свою очередь, высказался за урегулирование арцахского вопроса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Айк Мамиджанян коснулся недостатков переговорного процесса по НКР, отметив, что фракция воспользуется всему инструментами парламентского контроля.
Председательство ОБСЕ призвало направить медпомощь пострадавшим при взрыве у Степанакерта
Мы скорбим о людях, трагично погибших вследствие вчерашнего взрыва бензинохранилища в Степанакерте...