Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սոչիի բանակցություններում Ղրիմի թեման չեն քննարկելու, չորեքշաբթի լրագրողներին ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ոչ, այդ թեման սովորաբար չի քննարկվում։ Ղրիմի առումով թուրքական կողմի հետ քննարկելու բան չկա։ Բացի այդ, նախագահը քանիցս հրավիրել է պարոն Էրդողանին Ղրիմ, որպեսզի պարզապես տեսնի, թե ինչ կա այնտեղ իրականում»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով հարցին, թե նախատեսում է արդյոք ռուսական կողմը բարձրացնել Ղրիմի ճանաչման հարցը։
Կրեմլի ներկայացուցիչը նշել է, որ մամուլի համար բաց է լինելու «երկու նախագահների առաջին նախադասությունների փոխանակումը, նրանց ողջույնը»։ Բանակցությունների սկիզբը նախատեսված է Մոսկվայի ժամանակով ժամը 13։00-ից հետո։ Պեսկովը նաեւ նշել է, որ մամուլի համար ոչ մի հայտարարություն բանակցությունների արդյունքների մասին նախատեսված չէ։
Նա հավաստիացրեց, որ համաճարակաբանական անվտանգությունը «պատշաճ կերպով ապահովվում է», բայց չի պատասխանել հարցին, թե պատվաստված է արդյոք Թուրքիայի նախագահը։ «Ես չեմ կարող խոսել Թուրքիայի Հանրապետության նախագահի մասին։ Դա կոռեկտ չէր լինի իմ կողմից»,- նշել է Պեսկովը։
Պեսկովի խոսքով՝ բանակցությունները կընթանան «առանձնազրույցի» ձեւաչափով՝ թարգմանիչների մասնակցությամբ։ «Այսօր աշխատանքային օրվա մի մասը կնվիրվի միջազգային գործերին, սովորական այցի շրջանակում տեղի կունենա նրա [Պուտինի] հաղորդակցումը Էրդողանի հետ,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը։- Շփումը նախատեսված է «առանձնազրույցի» ձեւաչափով՝ թարգմանիչների մասնակցությամբ, երկու նախագահները սկզբում կբանակցեն եւ հետո կշարունակեն շփումը արդեն աշխատանքային նախաճաշի սեղանի շուրջ»։
Ավելի վաղ Պեսկովը ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել էր, որ բանակցությունների արդյունքներով փաստաթղթերի ստորագրում չի սպասվում։
Ինչպես երեքշաբթի պարզաբանել են Կրեմլում, բանակցությունների ժամանակ նախատեսվում է քննարկել «ռուս-թուրքական գործընկերության տարբեր ասպեկտները քաղաքական եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում»։ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի ծառայությունում ավելացրել են, որ «կանցկացվի նաեւ մտքերի հանգամանալից փոխանակում հրատապ միջազգային հարցերի վերաբերյալ, ներառյալ իրավիճակի զարգացումը Սիրիայում, Լիբիայում, Աֆղանստանում եւ Անդրկովկասում»։

Президенты России и Турции Владимир Путин и Реджеп Тайип Эрдоган на переговорах в Сочи не будут обсуждать Крым, сообщил в среду журналистам пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков, передает ТАСС
«Нет, эта тема обычно не обсуждается. В плане Крыма обсуждать с турецкой стороной нечего. Кроме того, что президент неоднократно приглашал господина Эрдогана в Крым, чтобы просто посмотреть, что там на самом деле», - сказал Песков, отвечая на вопрос, планирует ли российская сторона поднять вопрос о признании Крыма.
Представитель Кремля уточнил, что открытым для прессы будет «первый обмен фразами двух президентов, их приветствие». Начало переговоров запланировано после 13:00 мск. Песков также уточнил, что никаких заявлений для прессы по итогам переговоров не запланировано.
Он заверил, что эпидемиологическая безопасность «должным образом обеспечивается», но не стал отвечать на вопрос, вакцинирован ли турецкий лидер. «Я не могу говорить о президенте Турецкой Республики. Это было бы некорректно с моей стороны», - заметил Песков.
По словам Пескова, переговоры пройдут в формате «один на один» с участием переводчиков. «Сегодня будет часть рабочего дня посвящена международным делам, в рамках рабочего визита состоится его [Путина] общение с Эрдоганом, - пояснил представитель Кремля. - Общение запланировано в формате «один на один» с участием переводчиков, два президента сначала проведут переговоры и потом продолжат общение уже за рабочим завтраком».
Ранее Песков сообщил ТАСС, что подписания документов по итогам переговоров не ожидается.
Как пояснили во вторник Кремле, на переговорах планируется обсудить «различные аспекты российско-турецкого партнерства в политической и торгово-экономической областях». В пресс-службе российского лидера добавили, что «будет также проведен обстоятельный обмен мнениями по актуальным международным вопросам, включая развитие ситуации в Сирии, Ливии, Афганистане и Закавказье».