Այս պահին խուզարկում են ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի բնակարանը. գրում է «Հրապարակը»
Տոնոյանին, ըստ երևույթին, կձերբակալեն և մեղադրանք կառաջադրեն: Ըստ թերթի` զուգահեռ խուզարկություններ են ընթանում ռազմական ավիացիայի նախկին պետ Ավետիք Մուրադյանի, Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Ստեփան Գալստյանի բնակարաններում:
Ստեփան Գալստյանին ևս հրավիրել են ԱԱԾ: Հաջորդը կայցելեն Յուրի Խաչատուրովին և Սեյրան Օհանյանին:
Ըստ ամենայնի, այս գործողություններն իրականացվում են ԱԱԾ-ում քննվող զենքի մատակարարման պայմանագրերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Քիչ առաջ մենք տեղեկություն ստացանք, որ Տոնոյանին ձերբակալել են, և շուտով նախաքննական մարմինը Տոնոյանին կալանավորելու միջնորդությամբ կմտնի դատարան։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն սեպտեմբերի 25-ին հայտնել էր, որ ՀՀ զինված ուժերի ավիացիայի նախկին պետը ձերբակալված է նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու կասկածանքով։ Ըստ հաղորդագրության` նա ի պաշտոնե տեղյակ է եղել, որ դեռևս 2011 թվականին զենք և ռազմամթերք մատակարարող կազմակերպություններից մեկը ՀՀ է ներմուծել 1985-1991 թվականների արտադրության հրթիռներ։
Մատակարարումից որոշ ժամանակ անց հրթիռների մի մասը չեն կրակվել և դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:

At the moment, the apartment of former Minister of Defense Davit Tonoyan is being searched, according to Hraparak daily of Armenia.
As per the newspaper, simultaneous searches are underway in the apartments of former chief of military aviation Avetik Muradyan, and Deputy Chief of General Staff Stepan Galstyan. Also, the latter was summoned to the National Security Service (NSS).
Next, they will “visit” former CSTO Secretary General Yuri Khachaturov, and former Defense Minister Seyran Ohanyan—who is now an opposition MP.
Apparently, these actions are carried out within the framework of the criminal case in connection with the arms supply contracts—and which is being investigated by the NSS.
We just recently received information that Tonoyan has been detained, and soon the investigative body will enter the court with a petition to arrest him.
On September 25, the NSS had reported that the former head of the Armenian air forces had been detained on suspicion of abusing power and committing official falsifications. According to the respective statement, he was aware ex officio that back in 2011, a company supplying weapons and ammunition had imported to Armenia missiles that were manufactured between 1985 and 1991.
But some time after their delivery, some of these missiles were not fired and were taken off the balance sheet, and the rest were not used at all—including during the 44-day Artsakh (Nagorno-Karabakh) war that began on September 27, 2020.