Այս պահին խուզարկում են ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի բնակարանը. գրում է «Հրապարակը»
Տոնոյանին, ըստ երևույթին, կձերբակալեն և մեղադրանք կառաջադրեն: Ըստ թերթի` զուգահեռ խուզարկություններ են ընթանում ռազմական ավիացիայի նախկին պետ Ավետիք Մուրադյանի, Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Ստեփան Գալստյանի բնակարաններում:
Ստեփան Գալստյանին ևս հրավիրել են ԱԱԾ: Հաջորդը կայցելեն Յուրի Խաչատուրովին և Սեյրան Օհանյանին:
Ըստ ամենայնի, այս գործողություններն իրականացվում են ԱԱԾ-ում քննվող զենքի մատակարարման պայմանագրերի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում:
Քիչ առաջ մենք տեղեկություն ստացանք, որ Տոնոյանին ձերբակալել են, և շուտով նախաքննական մարմինը Տոնոյանին կալանավորելու միջնորդությամբ կմտնի դատարան։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ-ն սեպտեմբերի 25-ին հայտնել էր, որ ՀՀ զինված ուժերի ավիացիայի նախկին պետը ձերբակալված է նյութական ծանր հետևանքների առաջացմամբ իշխանությունը չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիքներ կատարելու կասկածանքով։ Ըստ հաղորդագրության` նա ի պաշտոնե տեղյակ է եղել, որ դեռևս 2011 թվականին զենք և ռազմամթերք մատակարարող կազմակերպություններից մեկը ՀՀ է ներմուծել 1985-1991 թվականների արտադրության հրթիռներ։
Մատակարարումից որոշ ժամանակ անց հրթիռների մի մասը չեն կրակվել և դուրս են հանվել հաշվեկշռից, իսկ մնացածն ընդհանրապես չեն կիրառվել, այդ թվում՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված 44-օրյա պատերազմի ժամանակ:

В настоящее время идет обыск в квартире бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна. Об этом пишет «Грапарак».
Источник предполагает, что Тоноян будет задержан. По сведениям газеты, параллельно проводятся обыски в квартирах бывшего начальника военной авиации Аветика Мурадяна, заместителя начальника Генштаба Степана Галстяна.
Степан Галстян также приглашен в СНБ. Очередь за Юрием Хачатуровым и Сейраном Оганяном.
По всей видимости, эти действия осуществляются в рамках уголовного дела, возбужденного в СНБ в связи с договорами о поставках оружия.
«Немногим ранее мы получили сведения о том, что Тонояна задержали, и вскоре орган предварительного следствия отправится в суд с ходатайством об аресте Тонояна», - пишет «Грапарак».
Напомним, что СНБ 25 сентября сообщила, что бывший начальник авиации Вооруженных сил Армении задержан по подозрению в злоупотреблении властью и совершении служебных подлогов. Согласно сообщению, он по долгу службы был в курсе того, что еще в 2011 году одна из организаций, поставляющих оружие и боеприпасы, импортировала в Армению некачественные ракеты производства 1985-1991 годов.