Երկու միջոցառումների շրջանակում օգնություն է ցուցաբերվել այն քաղաքացիներին, ովքեր 9 ամսվա ընթացքում ընտանիքներ են ընդունել Ղարաբաղից: Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին Ազգային ժողովում մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի կազմակերպած աշխատանքային հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանը:
Երկու դեպքում էլ, նրա խոսքով, ընդունող ֆիզիկական անձը, որը գտնվում է Հայաստանում, ԼՂՀ յուրաքանչյուր չափահաս բնակչի համար ամսական ստացել է 30 000 դրամի չափով օգնություն:
«Մինչեւ 2021 թվականի մայիսը ծրագրի շահառուներ են եղել նաեւ Ղարաբաղից ընդունող քաղաքացիները: Այս գումարը ամսական կազմել է 45 000 դրամ՝ հանրապետության յուրաքանչյուր չափահաս բնակչի համար: Այսօր ծրագրերի շահառուներ են մոտ 10 000 չափահաս քաղաքացիներ: Նրանք գրեթե 2 մլրդ 600 մլն դրամի օգնություն են ստացել»,- ասաց Ղազարյանը:

В рамках двух мероприятий гражданам, принявшим семьи из Карабаха, в течение 9 месяцев оказывалась помощь. Об этом в Национальном Собрании Армении в ходе рабочей встречи, организованной постоянной парламентской Комиссией по правам человека и общественным вопросам, 29 сентября заявил постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в Республике Армения Сергей Казарян.
В обоих случаях, по его словам, принимающему физическому лицу, находящемуся в Армении, была оказана помощь в размере 30 000 драмов в месяц на каждого взрослого жителя НКР.
«До мая 2021 года бенефициарами программы были и принимающие из Карабаха граждане. Эта сумма составила 45 000 драмов в месяц на каждого взрослого жителя республики. На сегодняшний день бенефициарами программ являются около 10 000 взрослых граждан. Им была оказана помощь почти на  2 млрд. 600 млн. драмов», - сообщил Казарян.