Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ընդունել է Հայաստանի դեսպանի հավատարմագրերը, տեղեկացնում է «ԲԵԼՏԱ»-ն:
Պետության ղեկավարին հավատարմագրեր են հանձնել նաեւ դիվանագետներն Ադրբեջանից, Հնդկաստանից, Ինդոնեզիայից, Լիբանանից, Մալայզիայից, Մոնղոլիայից, Թունիսից եւ Հարավային Աֆրիկայից:
«Թույլ տվեք ողջունել ձեզ հերոս քաղաք Մինսկում` ժամանակակից ժողովրդավարական պետության մայրաքաղաքում` զարգացած տնտեսությամբ, դարավոր պատմությամբ եւ ինքնատիպ մշակույթով: Այստեղ հին ժամանակներից ի վեր միշտ այդպես է եղել, հյուրերին ուրախ են: Կարծում եմ, որ ձեզանից շատերն արդեն ծանոթ են մեր երկրին»,- ասել է նախագահը ՝ դիմելով օտարերկրյա դիվանագետներին:
Լուկաշենկոն արձանագրել է, որ Բելառուսն ու Հայաստանը կապված են ավանդական բարեկամական հարաբերություններով, ընդհանուր պատմությամբ եւ սերտ միջանձնային շփումներով: «Մեր երկրներն ակտիվորեն համագործակցում են ինտեգրացիոն կառույցների շրջանակներում` շատ դեպքերում հանդես գալով միասնական դիրքերից»,- ասել է նախագահը: Սակայն երկկողմ համագործակցության զգալի ներուժը դեռ լիովին իրացված չէ, կարծում է Բելառուսի ղեկավարը: Նա վստահեցրել է, որ Բելառուսը բաց է բոլոր ոլորտներում Հայաստանի հետ ամուր հարաբերությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ առաջարկությունների համար:

Belarusian President Aleksandr Lukashenko received credentials of ambassadors from nine countries, BelTA reports.
The diplomats from Azerbaijan, Armenia, India, Indonesia, Lebanon, Malaysia, Mongolia, Tunisia and South Africa presented their credentials to the Belarusian president.
"I would like to welcome you in the Minsk Hero City, the capital of a modern democratic state with a well-developed economy, centuries-old history and unique culture. Since ancient times, the country has been welcoming to guests.
I believe that many of you are already familiar with our country," the president said addressing foreign diplomats.
Aleksandr Lukashenko stated that Belarus and Armenia have traditionally friendly relations, a shared history and close interpersonal contacts. "Our countries actively interact within the framework of integration organizations and in most cases speak with a common voice," the president said. So far the significant potential of bilateral cooperation has not been realized to the full, the Belarusian leader believes. He assured that Belarus is open to proposals for further development of strong relations with Armenia in all areas.