Ջո Բայդենի վարչակազմը «կբարձրացնի» գոյություն ունեցող միլիարդավոր դոլարների մաքսատուրքերը չինական ներմուծման համար` որպես Դոնալդ Թրամփի օրոք կնքված համաձայնագրի առաջին փուլին չհետեւելու համար Չինաստանի կառավարության դեմ ռազմավարության մի մաս: Այս մասին հայտնել է Politico-ն, հայտարարել է ԱՄՆ` առեւտրի հարցերով ներկայացուցիչ Քեթրին Թայը:
Բայդենի վարչակազմը Պեկինի հետ նոր առեւտրային ռազմավարություն է մշակում`միաժամանակ արձագանքելով սակագները բարձրացնելու ամերիկյան ընկերությունների կոչերին: Ըստ Politico-ի` Չինաստանը հետ է մնում ԱՄՆ-ից 200 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ապրանքներ գնելու իր պարտավորությունից:
Քանի որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Թրամփի ստորագրած առաջին փուլի մասին համաձայնագրի գործողության ժամկետը լրանում է 2021 թվականի վերջին, Բայդենի վարչակազմը պետք է որոշի՝ վերսկսել բանակցությունները, թե՞ այլ ուղղությամբ շարժվել, նշում է Politico-ն:
Թրամփի մաքսատուրքերը «գրավել են շատերի ուշադրությունը», ասել է Թայը: Նա հավելել է, որ դրանք «արդյունավետ քաղաքականություն ստեղծելու գործիք են, եւ այն, ինչին մենք կարող ենք ապավինել եւ օգտագործել ամերիկյան տնտեսության, ամերիկացի աշխատողների եւ ամերիկյան բիզնեսի շահերը պաշտպանելու համար»:

Joe Biden's administration will ramp up existing billions of dollars in tariffs on Chinese imports as part of a strategy against the Chinese government for failing to honor the first phase of the Donald Trump agreement, Politico reported referring to US Trade Representative Katherine Tai.
The Biden administration is developing a new trade strategy with Beijing, while responding to calls from US companies to raise tariffs.
According to Politico, China is lagging behind its commitment to purchase additional goods from the US by $ 200 billion.
With the Phase One agreement signed by former President Trump expiring at the end of 2021, the Biden administration will need to decide whether to resume negotiations or move in a different direction, Politico notes.
Trump's tariffs got a lot of people's attention, Tai said.
She added that they are a tool for creating a kind of effective policy, and something that we can rely on and use to protect the interests of the American economy, American workers and American business.