Ջո Բայդենի վարչակազմը «կբարձրացնի» գոյություն ունեցող միլիարդավոր դոլարների մաքսատուրքերը չինական ներմուծման համար` որպես Դոնալդ Թրամփի օրոք կնքված համաձայնագրի առաջին փուլին չհետեւելու համար Չինաստանի կառավարության դեմ ռազմավարության մի մաս: Այս մասին հայտնել է Politico-ն, հայտարարել է ԱՄՆ` առեւտրի հարցերով ներկայացուցիչ Քեթրին Թայը:
Բայդենի վարչակազմը Պեկինի հետ նոր առեւտրային ռազմավարություն է մշակում`միաժամանակ արձագանքելով սակագները բարձրացնելու ամերիկյան ընկերությունների կոչերին: Ըստ Politico-ի` Չինաստանը հետ է մնում ԱՄՆ-ից 200 միլիարդ դոլարի լրացուցիչ ապրանքներ գնելու իր պարտավորությունից:
Քանի որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Թրամփի ստորագրած առաջին փուլի մասին համաձայնագրի գործողության ժամկետը լրանում է 2021 թվականի վերջին, Բայդենի վարչակազմը պետք է որոշի՝ վերսկսել բանակցությունները, թե՞ այլ ուղղությամբ շարժվել, նշում է Politico-ն:
Թրամփի մաքսատուրքերը «գրավել են շատերի ուշադրությունը», ասել է Թայը: Նա հավելել է, որ դրանք «արդյունավետ քաղաքականություն ստեղծելու գործիք են, եւ այն, ինչին մենք կարող ենք ապավինել եւ օգտագործել ամերիկյան տնտեսության, ամերիկացի աշխատողների եւ ամերիկյան բիզնեսի շահերը պաշտպանելու համար»:

Администрация Джо Байдена будет «наращивать» существующие тарифы на миллиарды долларов в отношении китайского импорта в рамках стратегии против китайского правительства за невыполнение обязательств по первой фазе соглашения, заключенного при Дональде Трампе. Об этом Politico, заявила торговый представитель США Кэтрин Тай.
Администрация Байдена разрабатывает новую торговую стратегию с Пекином, одновременно реагируя на призывы американских компаний повысить тарифы. По данным Politico, Китай отстает от своего обязательства по закупке дополнительных товаров в США на 200 миллиардов долларов.
В связи с тем, что соглашение о Первой фазе, подписанное бывшим президентом Трампом, истекает в конце 2021 года, администрации Байдена необходимо будет решить, следует ли возобновить переговоры или двигаться в другом направлении, отмечает Politico.
Тарифы Трампа «привлекли большое внимание людей», - сказала Тай. Она добавила, что они являются «инструментом для создания своего рода эффективной политики, и тем, на что мы можем опираться и использовать с точки зрения защиты интересов американской экономики, американских рабочих и американского бизнеса».