Վրաստանում ամենախոշոր ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության ներկայացուցիչներն այս րոպեներին հավաքվում են կենտրոնական գրասենյակում քննարկելու իրենց առաջնորդ, Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին ձերբակալելուց հետո հետագա գործողությունները:
Ուրբաթ Վրաստանի վարչապետը հայտնել է Միխայիլ Սահակաշվիլիին բերման ենթարկելու մասին, որն ուրբաթ առավոտյան սոցիալական ցանցերում հայտնել էր հայրենիք ժամանելու մասին: Բերման ենթարկելու մանրամասները չեն հաղորդվում: ԶԼՄ-ների տեղեկություններով՝ Սահակաշվիլին բերման է ենթարկվել Թբիլիսիում, հաղորդում է «Sputnik- Գրուզիա»-ն:
Սահակաշվիլին արել է իր ուժերի սահմանում ամեն ինչ: Ցանկանում եմ կոչ անել ձեզ, հանրությանը, այժմ ձեր հերթն է: Վաղը դուք պետք է գնաք ընտրություններին եւ հաստատեք ձեր դիրքորոշումը: Ուրիշ ծրագրեր մենք չունենք: Վաղը մենք կազատենք երկիրն ու կիրակի հրավիրում ենք բոլորին տոնել մեր հաղթանակը»,-ասել է կուսակցության առաջնորդներից մեկը՝ Լեւան Խաբեիշվիլին:
Ուրբաթ առավոտյան Սահակաշվիլին տեսաուղերձ էր տարածել, որում ասում էր, որ, իբրեւ, գտնվում է Բաթումում: «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունից նրա կողմնակիցները հաստատել են այդ տեղեկատվությունը: Վրաստանի իշխանությունները հայտարարել են, որ դա ֆեյք է եւ Սահակաշվիլին Վրաստանում չէ: Իսկ Վրաստանի ՆԳՆ-ից հայտնել են, որ նախկին նախագահը պաշտոնապես չի հատել Վրաստանի սահմանը, ինչպես նաեւ չի հեռացել Ուկրաինայից:
Ավելի վաղ Սահակաշվիլին հայտարարել էր հոկտեմբերին կայանալիք ՏԻՄ ընտրություններից առաջ հայրենիք վերադառնալու մտադրության մասին: Վրաստանում նրա նկատմամբ ներպետական հետախուզում է հայտարարվել մի քանի քրեական գործերի շրջանակում: Վրացական իշխանությունների ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ բերման կենթարկեն նրան սահմանը հատելուն պես:
Միխայիլ Սահակաշվիլին զբաղեցրել է Վրաստանի նախագահի պաշտոնը երկու ժամկետ անընդմեջ: Նա հեռացել էր Վրաստանից 2013 թվականի նոյեմբերին եւ առ այսօր չէր վերադարձել հայրենիք՝ չնայած բազմիցս խոստացել էր անել դա: 2015 թվականին նա զրկվել էր Վրաստանի քաղաքացիությունից եւ արդեն ավելի քան վեց տարի համարվում է Ուկրաինայի քաղաքացի:

Представители самой крупной в Грузии оппозиционной партии «Единое национальное движение» в эти минуты собираются в центральном офисе, чтобы обсуждать план дальнейших действий после ареста своего лидера - третьего президента Грузии Михаила Саакашвили. «Единое национальное движение» начинает подготовку к 3 октября.
Премьер-министр Грузии сообщил в пятницу вечером о задержании Михаила Саакашвили, который в пятницу утром сообщил в социальной сети о своем прибытии на родину. Сами подробности задержания не раскрываются. По информации ряда СМИ, Саакашвили задержали в Глдани-Надзаладевском районе Тбилиси, передает «Sputnik- Грузия».
Саакашвили сделал все, что было в его силах. Хочу призвать вас, общество, сейчас очередь за вами. Завтра вы должны пойти на выборы и зафиксировать свою позицию. Других планов у нас нет. Завтра мы освободим страну и приглашаем всех в воскресенье отпраздновать нашу победу», - сказал один из лидеров партии Леван Хабеишвили.
В пятницу утром Саакашвили распространил видеообращение, в котором говорит, что якобы находится в Батуми. Его соратники в партии "Единое национальное движение" подтвердили эту информацию. Власти Грузии заявили, что это фейк и Саакашвили в Грузии нет. А в МВД Грузии сообщили, что экс-президент официально не пересекал границу Грузии, а также не покидал пределы Украины.
Саакашвили ранее заявил о намерении вернуться на родину к октябрьским выборам в органы местного самоуправления. Он объявлен в Грузии во внутригосударственный розыск, проходит по нескольким уголовным делам. Представители грузинских властей неоднократно заявляли, что задержат его сразу, как только он перейдет границу.
Михаил Саакашвили занимал пост президента Грузии в течение двух сроков. Он покинул Грузию в ноябре 2013 года и с тех пор не возвращался на родину, хотя много раз обещал сделать это. Экс-президент объявлен во внутригосударственный розыск. В 2015 году он лишился грузинского гражданства и уже более шести лет является гражданином Украины.