Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ESA) որոշել է ուղեծրային Euclid աստղադիտարանի գործարկման ամսաթիվը, այն կզբաղվի մութ մատերիայի եւ մութ էներգիայի ուսումնասիրությամբ, հայտնում է 3dnews.ru-ն:
Հաղորդվում է, որ աստղադիտակը եւ դրա վրայի գործիքներն արդեն հաջողությամբ փորձարկվել են, ինչը կարեւոր հանգրվան է ծրագրի իրականացման համար: Սարքի գործարկումը նախատեսվում է իրականացնել հաջորդ տարվա վերջին` Ֆրանսիական Գվիանայի տիեզերակայանից «Սոյուզ ՍՏ» հրթիռակրի օգնությամբ:
Euclid-ի սարքավորումները կներառեն երկու հիմնական գործիք: Դրանք են՝ VISible Imager (VIS) սպեկտրի պատկերների ձեւավորման համակարգը եւ մոտակա ինֆրակարմիր միջակայքի Near Infrared Spectrometer and Photometer (NISP) ֆոտոչափը:
Աստղադիտարանը պետք է զբաղվի հսկայական թվով գալակտիկաների ուսումնասիրությամբ, որոնց նկարահանումը կիրականացվի ամենաբարձր ճշգրտությամբ: Սպասվում է, որ այն թույլ կտա մութ մատերիայի եւ մութ էներգիայի վերաբերյալ նոր տվյալներ ստանալ:
Աստղադիտակը կգործարկվի Արեգակ-Երկիր համակարգի L2 Lagrange կետում՝ մեր մոլորակից 1,5 միլիոն կիլոմետր հեռավորությամբ:

Европейское космическое агентство (ESA) определило сроки запуска орбитальной обсерватории Euclid («Евклид»), которой предстоит заняться изучением тёмной материи и темной энергии, сообщает 3dnews.ru.
Сообщается, что сам телескоп и его бортовые инструменты уже успешно прошли тестирование, что является важной вехой в реализации программы. Запуск аппарата планируется осуществить в конце следующего года при помощи ракеты-носителя «Союз СТ» с космодрома во французской Гвиане.
В оснащение Euclid войдут два ключевых прибора. Это система формирования изображений в видимой части спектра VISible Imager (VIS), а также спектрометр и фотометр ближнего инфракрасного диапазона Near Infrared Spectrometer and Photometer (NISP).
Обсерватории предстоит заняться изучением огромного количества галактик, съёмка которых будет осуществляться с высочайшей точностью. Это, как ожидается, позволит получить новые данные о тёмной материи и темной энергии.
Телескоп будет выведен в точку Лагранжа L2 системы Солнце - Земля на расстояние 1,5 млн километров от нашей планеты.