Հույս ունեմ, որ կհաջողվի վերադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ադյունքների վերաբերյալ ճեպազրույցում հոկտեմբերի 4-ին ասել է Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն։
«Դրական փոփոխություններ եղել են։ Հայաստանի վարչապետը նշել է ԱԳՆ ղեկավարների վերջին հանդիպումը ԱՄՆ-ում։ Կարծում եմ, որ դա միակ դրական իրադարձությունը չէ»,- ասել է նա։
Լիտվայի վարչապետն ավելացրել է, որ Եվրամիությունում կան մի շարք քաղաքական առաջնորդներ, որոնք անկեղծորեն մտածում են տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության մասին՝ համոզմունք հայտնելով, որ ԵՄ-ը խնդրին բավականաչափ ուշադրություն կհատկացնի եւ գործնական խորհուրդներով ու որոշումներով կօգնի հակամարտության գործնական կարգավորմանը։

Надеюсь, что удастся вернуться к политическому урегулированию карабахского конфликта под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ. Об этом на совместном брифинге по итогам встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном 4 октября заявила премьер-министр Литвы Ингрида Шимоните.
«Были положительные изменения. Премьер-министр Армении отметил последнюю встречу глав МИД в США. Думаю, что это не единственное положительное событие», - отметила она.
Премьер-министр Литвы добавила, что в Европейском союзе есть ряд политических лидеров, которые искренне думают о безопасности и мире в регионе, выразив убеждение, что ЕС уделит этой проблеме достаточно внимания и практическими советами и решениями поможет в практическом урегулировании конфликта.