Հույս ունեմ, որ կհաջողվի վերադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական կարգավորմանը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ադյունքների վերաբերյալ ճեպազրույցում հոկտեմբերի 4-ին ասել է Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեն։
«Դրական փոփոխություններ եղել են։ Հայաստանի վարչապետը նշել է ԱԳՆ ղեկավարների վերջին հանդիպումը ԱՄՆ-ում։ Կարծում եմ, որ դա միակ դրական իրադարձությունը չէ»,- ասել է նա։
Լիտվայի վարչապետն ավելացրել է, որ Եվրամիությունում կան մի շարք քաղաքական առաջնորդներ, որոնք անկեղծորեն մտածում են տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության մասին՝ համոզմունք հայտնելով, որ ԵՄ-ը խնդրին բավականաչափ ուշադրություն կհատկացնի եւ գործնական խորհուրդներով ու որոշումներով կօգնի հակամարտության գործնական կարգավորմանը։

I hope we will be able to return to the Karabakh conflict’s political settlement under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. The Prime Minister of Lithuania, Ingrida Simonyte, stated this during Monday’s joint press briefing on the results her meeting with visiting Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan.
"There have been positive changes. The Prime Minister of Armenia noted the [Armenian and Azerbaijani] foreign ministers’ last meeting in the United States. [But] I believe this is not the only positive event," she said.
The Lithuanian premier added that there are a number of political leaders in the European Union (EU) who sincerely think about security and peace in the region, expressing a conviction that the EU will pay enough attention to this issue and help—with practical advice and decisions—to resolve the conflict.