Երկարաժամկետ, ինչ-որ տեղ անժամկետ պետք է ունենանք գործընկեր, որի հետ միասին ենք պաշտպանելու մեր անվտանգությունը: Այս մասին Արցախում, երիտասարդների հետ հանդիօպման ժամանակ նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Հասկանում եք տարածաշրջանի ռիսկերը: Դա Ռուսաստանն է, այլ երկրի հետ մենք չենք տեսնում անվտանգային ընդհանուր համակարգ: Զուգահեռ մեր Պաշտպանության բանակը պետք է վերափոխենք, վերակառուցենք, դարձնենք մարտւնակ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում համատեղ մեր անվտանգությունը երաշխավորենք»,-ասաց նա:
Արցախի նախագահը նաեւ հավելեց. «Մենք պետք է կրթությունը դարձնենք մեր հիմնական զենքը: Մեր անվտանգության, մեր ժողովրդագրության, սոցիալ-տնտեսական, այդ բոլորի հիմքում պետք է լինի կրթությունը: Պետք է կարողանանք հստակ բարեփոխումների քաղաքականություն սկսել եւ կատարել»:

For a long term—to some extent, indefinitely—we have to have a partner together with whom we will defend our security, Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan stated during a talk with the youth.
"You understand the risks in the region. It is Russia; we do not see a shared security system with any other country. At the same time, we must transform, rebuild our Defense Army, make it combat-ready in order to jointly guarantee our security if necessary," he said.
"We must make education our main ‘weapon.’ Our security, our demographics, our socio-economy; education must be at the heart of it all. We must be able to start and implement a clear policy of reforms," the Artsakh President added.