Իմ ապագան, իմ երեխաների ապագան, իմ հարազատների ապագան ես տեսնում եմ Արցախում. որեւէ տեղ տեղափոխվելու որեւէ ցանկություն չունենք, մտադիր չենք: Այս մասին Արցախում, երիտասարդների հետ հանդիօպման ժամանակ նշեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Մենք Արցախի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ շարունակելու ենք բանակցային գործընթաց, խաղաղ պայքար: Մենք պետք է խուսափենք պատերազմից, իհարկե արժանապատվորեն: Դրա համար խաղաղության օրակարգը պետք է արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ լինի:
Բանակցային գործընթացը շարունակվում է, օրակարգում որեւէ փոփոխություն չկա, ազգերի ինքնորոշման իրավունքը որպես բազային կետ մնում է: Մեր պայքարը լ;ինելու է դրա շրջանակներում, այսինքն ինքնորոշման իրվունքը մեզ համար գլխավոր բանակցային ուղղությունն է: Արցախի ապագան հենց ինքնորոշման ճանապարհով եմ ես տեսնում»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Լաչինի միջանցքին, նա ասաց. «Բացառվում է, որ ադրբեջանական անցակետ լինի միջանցքում: Ձեւակերպված է միջանցք, իսկ եթե կա անցակետ, դա միջանցք չէ, վերահսկվող ճանապարհ է: Նման բան չկա»:

We will continue the negotiation process, the peaceful struggle for the territorial integrity of Artsakh. Artsakh (Nagorno-Karabakh) President Arayik Harutyunyan stated this during a talk with the youth.
"We must avoid war—of course with dignity. For that, the peace agenda shall be a dignified peace agenda.
The negotiation process continues, there is no change in the agenda, the right of nations to self-determination remains as the basic point. Our fight will be within its framework; that is, the right to self-determination is the main negotiating direction for us. I see the future of Artsakh through self-determination," he added.
And referring to the Lachin (Berdzor) corridor, the Artsakh President said: "It is ruled out that there will be an Azerbaijani checkpoint at the corridor. The corridor is formed, and if there is a checkpoint, it is not a corridor, it is a monitored road. There is no such thing."