Ադրբեջանի հետ հնարավոր չէ համագործակցել մշակութային ոլորտում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց արցախցի ճարտարապետ Մանուշակ Տիտանյանը։
«Ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ հնարավոր չէ համագործակցել մշակութային ոլորտում։ Դրա օրինակ է Նախիջեւանում խաչքարների ավերումը։ Ադրբեջանը դեռ հանձնում է միայն զինվորների մարմինները, ուրիշ ոչինչ»,-նշեց նա։
Տիտանյանը հիշեցրեց, որ Ադրբեջանի օկուպացրած տարածքներում մնացել է մոտ 2000 հայկական հուշարձան։ Նա նշեց Արցախի պատմամշակութային ժառանգությունը պահպանելու կարեւորությունը։

It is impossible to cooperate with Azerbaijan in the culture sector. This is what architect Manushak Titanyan from Artsakh (Nagorno-Karabakh) told reporters today.
“It is impossible to cooperate with Turkey and Azerbaijan in the culture sector. An example is the destruction of [Armenian] cross-stones in Nakhchivan. Azerbaijan is still delivering the bodies of soldiers and nothing else,” she stated.
Titanyan recalled that nearly 2,000 Armenian monuments remain in the territories occupied by Azerbaijan and mentioned the importance of preserving the historical and cultural heritage of Artsakh.