Հոկտեմբերի 12-ին եռօրյա այցով Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին:
Դատախազությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ աշխատանքային այցը տեղի է ունենում ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրավերով՝ ի հավաստումն ՀՀ և ԻԻՀ դատախազությունների միջև հաջողությամբ զարգացող համագործակցությանը նոր խթան հաղորդելու փոխադարձ շահագրգռության:
Այցի շրջանակներում նախատեսված են ընդլայնված կազմով բանակցություններ երկու երկրների գլխավոր դատախազների միջև, որի ընթացքում կքննարկվեն նրանց ղեկավարած գերատեսչությունների միջև կապերի հետագա ամրապնդմանը, քրեական գործերով իրավական փոխօգնության շրջանակներում միջնորդությունների կատարմանը, տարածաշրջանային և գլոբալ ընդգրկում ունեցող հանցագործությունների դեմ պայքարում երկու երկրների իրավապահ մարմինների կողմից գործադրվող ջանքերի համատեղմանը և արդյունավետության բարձրացմանը, միմյանց երկրներում գտնվող քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր:
Նախատեսված են նաև բարձր մակարդակի մի շարք այլ հանդիպումներ:
2013թ.-ից սկսած՝ սա ԻԻՀ գլխավոր դատախազի առաջին այցն է Հայաստան, որին նախորդել է 2018թ. նոյեմբերին պարոն Մոնթազերիի հրավերով ՀՀ գլխավոր դատախազի այցը Թեհրան:
Այդ այցի ընթացքում Իրանի մայրաքաղաքում ստորագրվել էր երկու պետությունների դատախազությունների միջև համագործակցության ծրագիր, որով նախատեսված համատեղ միջոցառումները շարունակվում են:
Երկու երկրների դատախազությունների միջև միջազգային-իրավական համագործակցությունն իրականացվում է Հայաստանի և Իրանի միջև 2006 թվականի հուլիսի 5-ին կնքված «Հանձնման մասին» համաձայնագրի և «Քրեական և քաղաքացիական հարցերով համագործակցության մասին» համաձայնագրերի, ինչպես նաև նախընթաց տարիներին ստորագրված համագործակցության հուշագրի և ծրագրերի հիման վրա։

On October 12, Prosecutor General of the Islamic Republic of Iran Mohammad Jafar Montazeri will arrive in Armenia on a three-day visit.
As reported the Prosecutor General’s Office of Armenia, the working visit is taking place at the invitation of Prosecutor General of Armenia Artur Davtyan, as confirmation of the mutual interest in giving a new impetus to the successfully developing cooperation between the Prosecutor Generals’ Offices of the two countries.
During the visit, the Prosecutor Generals will discuss further strengthening of ties between the departments headed by them, mediation in criminal legal assistance, as well as joint efforts of the two countries’ law-enforcement authorities in combating global crimes and the protection of the rights of citizens in each other’s countries.
A number of other high-level meetings are also planned.
This is the first visit of the Prosecutor General of Iran to Armenia since 2013, which was preceded by the visit of the Prosecutor General of Armenia to Tehran in November 2018 at the invitation of Mr. Montazeri.
During that visit, a cooperation plan was signed between the Prosecutor Generals' Offices of the two countries.
The international-legal cooperation between the Prosecutor Generals' Offices of the two countries is carried out on the basis of the Extradition agreement signed between Armenia and Iran on July 5, 2006, the Agreement on cooperation on criminal and civil issues, as well as a memorandum of cooperation and a program signed in previous years.