Իրանի անցկացրած զորավարժությունները բավական լուրջ աջակցություն էին Հայաստանի համար` Սյունիքով այսպես կոչված «միջանցքների» եւ ճանապարհների հարցում ճնշումների կիրառումը բացառելու հետ կապված: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը մեր դարավոր հարեւանն ու բարեկամ երկիրն է, որն օգնում է Հայաստանին դուրս գալ արտաքին աշխարհ: Մեր երկրների միջեւ համագործակցության զարգացման հնարավորություն միշտ կա, այդ թվում՝ քաղաքական եւ պատմական հարթություններում: Համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը հատկապես զգացվում է տնտեսական եւ անվտանգության ոլորտներում: Անհրաժեշտության դեպքում պետք է խորացնել համագործակցությունը ռազմավարական ոլորտում, կնքել նոր պայմանագրեր», - նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է Իրանի հետ ռազմական դաշինք կնքելու նպատակահարմարության հարցին, պաշտպանության նախկին նախարարը հիշեցրեց Հայաստանի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը անդամակցության մասին:

Проводимые Ираном военные учения оказали достаточно серьезную поддержку Армении в связи с исключением оказания давления по вопросу так называемых «коридоров» и дорог через Сюник. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил руководитель фракции «Армения», бывший министр обороны Армении Сейран Оганян.
«Исламская Республика Иран – наш многовековой сосед и дружественная  страна, которая содействует выходу Армении во внешний мир. Всегда есть место развитию сотрудничества между нашими странами, в том числе в политической  и исторической плоскостях. Необходимость развития сотрудничества особенно ощущается в экономической сфере и в сфере  безопасности. При необходимости нужно углублять сотрудничество в стратегических областях, заключать новые договоры», - отметил он.
Что касается вопроса о целесообразности  заключения  с Ираном военного союза, то бывший министр обороны напомнил о членстве Армении в Организации Договора о коллективной безопасности.
Азербайджанские ВС обстреляли проводившего сельскохозяйственные работы сельчанина в Нагорном Карабахе