Հունվարի 1-ից ջրի սակագինը կարող է բարձրանալ 20 դրամով (մոտ 4 ցենտ – խմբ.)՝ 1 խորանարդ մետրը մոտ 200 դրամ։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հոկտեմբերի 20-ին ասաց Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
Նա պարզաբանեց, որ այս փոփոխությունն ամեն դեպքում չի վերաբերելու բնակչության սոցիալապես անապահով շերտերին (մոտ 100 հազար մարդ). նրանց համար սակագինը չի փոխվի, այսինքն՝ կլինի 1 խորանարդ մետրը 180 դրամի մակարդակի։
«Բնակչության մյուս շերտերի դեպքում մենք առաջարկում ենք սուբսիդավորման փոխարեն մտցնել կայուն քաղաքականություն 10 տարվա ընթացքում։ Դա նշանակում է, որ սակագինը կարող է տատանվել 1-2 դրամի սահմաններում»,- նշեց նա։
Հայտը, Բաղրամյանի խոսքով, տրվել է սակագինը 43 դրամ բարձրացնելու համար ամբողջ բնակչության համար։
Նկատառմանը, թե Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական քարոզչության ժամանակ խոստացել էր չբարձրացնել կոմունալ ծառայությունների սակագները, պաշտոնյան, ասես ոչինչ չի եղել, պատասխանեց. «Սակագնի բարձրացումը մինչ այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտում չէ»։

As of January 1, the water tariff in Armenia may increase by 20 drams (about $0.042) to about 200 drams (about $0.42) per cubic meter. Garegin Baghramyan Chairman of the Public Services Regulatory Commission (PSRC), told about this to reporters Wednesday.
He clarified, however, that this change will not refer to the socially disadvantaged segment—about 100 thousand people— of Armenia’s population, and their water tariff will remain at 180 drams (about $0.38) per cubic meter.
"In the case of other segments of the population, we propose to introduce a stable policy within 10 years—instead of subsidizing. This means that the tariff can fluctuate in the range of 1 to 2 drams,” he added.
According to Baghramyan, the respective petition was submitted in order to increase the tariff by 43 drams ($0.088) for the whole population.
And to the remark that, during the election campaign season, PM Nikol Pashinyan had promised not to increase the public utility tariffs in Armenia, the PSRC chief responded: "Tariff increase is not a violation of the agreements reached so far."