Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության ղեկավար, զինծառայողների, գերիների եւ անհետ կորածների հարցերով պետական հանձնաողովի նախագահ Ալի Նագիեւն ընդունել է ԿԽՄԿ փոխնախագահ Ժիլ Կարբոնիեի ղեկավարությամբ պատվիրակությանը, գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են մարդասիրական առաքելությանն առնչվող հարցեր։ Գեներալ-գնդապետ Ալի Նագիեւը՝ անդրադառնալով առաջին եւ երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմների ժամանակ Ադրբեջանի անհետ կորած քաղաքացիների խնդրին՝ հույս է հայտնել, որ կարեւոր դեր կունենա այդ ուղղությամբ եւ մեծ ներդրում կկատարի։
«Ընդգծվել է, որ հաշվի առնելով տարածաշրջանում տիրող նոր իրողությունները՝ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների այցերը Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք ժամանակավոր գտնվում են ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ, հնարավոր են միայն Ադրբեջանի, այլ ոչ թե Հայաստանի տարածքով»,-փոխանցում են ԶԼՄ-ները։
«Ադրբեջանի տարածքներ, որոնք ժամանակավոր գտնվում են ռուս խաղաղապահների հսկողության տակ» արտահայտության տակ ենթադրվում է, ըստ ամենայնի, ԼՂՀ-ն, իսկ Ադրբեջանի տարածքով՝ Լաչինի միջանցքը, որը կապում է Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն։

Глава Службы государственной безопасности Азербайджана, председатель Госкомиссии по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести граждан Али Нагиев принял делегацию во главе с вице-президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Жилем Карбонье. Об этом сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на сайт СГБ.
Согласно сообщению, на встрече были обсуждены связи Азербайджана и МККК, представляющие взаимный интерес вопросы по гуманитарной миссии, осуществляемой этой организацией. Генерал-полковник Али Нагиев, касаясь вопроса без вести пропавших граждан Азербайджана в первой и второй карабахских войнах, выразил надежду, что МККК и впредь будет играть активную роль в этом направлении и вносить большой вклад.
«Также было отмечено, что с учетом царящих в регионе новых реалий поездки представителей МККК на территории Азербайджана, временно находящиеся под контролем российских миротворческих сил, возможны только через территории Азербайджана, а не Армении», - передают СМИ.
Под «территориями Азербайджана, временно находящимися под контролем российских миротворческих сил» подразумевается, по всей видимости, Нагорно-Карабахская Республика, а путь по территории Азербайджана – тоже видимо Лачинский коридор, связывающий Армению и НКР.