Մոսկվան եւ Պեկինը ոչ մի փակ ռազմական դաշինք չեն ստեղծում՝ ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի երկրների։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վալդայ միջազգային ակումբի լիագումար նիստում, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախ՝ Չինաստանի հետ մեր բարեկամությունը ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ է, այլ բխում է մեր երկուսի շահերից։ Երկրորդ՝ ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի երկրների, մենք ոչ մի փակ ռազմական դաշինք չենք ստեղծում, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի միջեւ չկա ռազմական դաշինք», - ասել է Պուտինը:
Ավելին, մինչ այժմ Ռուսաստան-Չինաստան ռազմական դաշինք ստեղծելու նպատակ չի եղել, հավելել է պետության ղեկավարը։ «Հետեւաբար, այս հաշվով խոսակցությունները որեւէ հիմք չունեն», - ասել է Պուտինը։

Москва и Пекин не создают никакого замкнутого военного блока, в отличие от стран НАТО. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на пленарном заседании международного дискуссионного клуба "Валдай", передает ТАСС.
«Мы дружим с Китаем не против кого-то, а в интересах друг друга, это первое. Второе - в отличие от стран НАТО, мы не создаем никакого замкнутого военного блока, нет же военного блока Россия и Китай», - сказал Путин.
Более того, пока нет цели создавать военный блок Россия-Китай, добавил глава государства. «Поэтому разговор на этот счет не имеет под собой никаких оснований», - констатировал Путин.