Մոսկվան եւ Պեկինը ոչ մի փակ ռազմական դաշինք չեն ստեղծում՝ ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի երկրների։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վալդայ միջազգային ակումբի լիագումար նիստում, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախ՝ Չինաստանի հետ մեր բարեկամությունը ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ է, այլ բխում է մեր երկուսի շահերից։ Երկրորդ՝ ի տարբերություն ՆԱՏՕ-ի երկրների, մենք ոչ մի փակ ռազմական դաշինք չենք ստեղծում, Ռուսաստանի եւ Չինաստանի միջեւ չկա ռազմական դաշինք», - ասել է Պուտինը:
Ավելին, մինչ այժմ Ռուսաստան-Չինաստան ռազմական դաշինք ստեղծելու նպատակ չի եղել, հավելել է պետության ղեկավարը։ «Հետեւաբար, այս հաշվով խոսակցությունները որեւէ հիմք չունեն», - ասել է Պուտինը։

Moscow and Beijing aren’t establishing any closed military alliance, unlike NATO member states. This is what President of the Russian Federation Vladimir Putin said during a plenary session at Valdai Discussion Club, TASS reports.
“Firstly, Russia’s friendship with China isn’t targeted against anyone. It is in the interests of our countries. Secondly, unlike NATO member states, we aren’t establishing any closed military alliance,” Putin said.
The head of state added that there hasn’t been a goal to establish a Russia-China military alliance.