Ադրբեջանի նախագահը դժգոհում է սահմանների սահմանազատման հարցում Հայաստանի արձագանքի բացակայությունից։ Իլհամ Ալիեւն իր դժգոհությունն է հայտնել «Աշխարհը COVID-19-ից հետո» Բաքվի գլոբալ ֆորումի բացման ժամանակ։
«Ադրբեջանը Հայաստանին առաջարկել է սկսել խաղաղ համաձայնագրի շուրջ աշխատանքները։ Մենք ուզում ենք խոսել ոչ թե պատերազմի, այլ խաղաղության մասին։ Մենք առաջարկել ենք սկսել սահմանների սահմանազատման եւ սահմանագծման աշխատանքները։ Բայց, ցավոք, պատասխան չի ստացվել»,- ասել է Ալիեւը։ Նրա խոսքով` Ադրբեջանն առավելագույն կառուցողականություն է ցուցաբերում. «Մենք պետք է նայենք ապագային։ Մենք ցանկանում ենք մեր ապագան տեսնել անվտանգ, կանխատեսելի եւ լայնածավալ համագործակցությանը պատրաստ»,- ընդգծել է Ալիեւը՝ հավելելով, որ ամեն ինչ կախված է Երեւանի դիրքորոշումից։ «Մեր դիրքորոշումը շատ հստակ է. մենք պատրաստ ենք խաղաղ բանակցություններ սկսել եւ խաղաղ համաձայնագիր ստորագրել։ Մենք ցանկանում ենք շրջել այս էջը եւ որոշել սահմանները: Բայց, ինչպես տեսնում եք, Հայաստանից պատասխան չկա, նրանք լռում են»,- ասել է Ալիեւը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը, գործելով «կառուցողական մոտեցման» ոգով, մայիսի 12-ին մի քանի ուղղությամբ ներխուժեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք եւ հրաժարվում է դուրս բերել իր զինված ուժերը։ Միաժամանակ, մուտք ստանալով Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածին, ադրբեջանական զինուժը պարբերաբար սադրանքներ է ձեռնարկում։ Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի բնակչությունն անմիջական սպառնալիքի տակ է:

The president of Azerbaijan complained about the absence of a response by Armenia to the matter of delimitation of the borders. Ilham Aliyev expressed his dissatisfaction in this regard during his address at the opening of the Global Baku Forum, entitled “The World after COVID-19.”
"Azerbaijan has proposed Armenia to start work on a peace agreement. We [i.e., Azerbaijan] want to talk not about war, but about peace. We have proposed to start the work of delimitation and demarcation of borders [with Armenia]. But, unfortunately, no response was received [from Armenia]," Aliyev said.
According to him, Azerbaijan is showing maximum constructiveness.
"We must look to the future. We want to see our future secure, predictable, and ready for large-scale cooperation," Aliyev said, adding that everything depends on Armenia's position.
"Our [i.e., Azerbaijan’s] position is very clear. We are ready to start peace talks and sign a peace agreement. We want to turn this page and determine the borders. But, as you can see, there is no response from Armenia; they are silent," Aliyev said.
To note, however, Azerbaijan, acting in the spirit of a "constructive approach," has invaded the sovereign territory of Armenia in several directions ever since May 12 and refused to withdraw its armed forces from there. At the same time, entering a section of the Goris-Kapan motorway of Armenia, the Azerbaijani armed forces carry out provocations on a regular basis, and the population of the border villages of Armenia is under immediate threat.