ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ) գրասենյակը շարունակում է իր կենսական կարեւորություն ունեցող աշխատանքը, որն ուղղված է ամուր խաղաղության հաստատմանը։ Այս մասին դեսպան Կասպրշիկի խմբի գործունեության հնարավոր փոփոխությունների մասին NEWS.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակից։
«1995 թվականի օգոստոսի 10-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահը նշանակել է անձնական ներկայացուցիչ, որը մանդատի համաձայն ներկայացնում է գործող նախագահին եւ աջակցում նրան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցերում, իր գործունեության մասին զեկուցում է գործող նախագահին եւ նրա միջոցով՝ Մինսկի խմբին եւ ՄԽ համանախագահներին, եւ աջակցում է կողմերին վստահության ամրապնդման եւ մարդասիրական միջոցառումների իրականացման գործում: Անձնական ներկայացուցչին իր առաջադրանքները կատարելիս օգնում են հինգ օգնականներ: Երեք գործառույթները՝ գործող նախագահին ներկայացնելը, հաշվետվությունների տրամադրումը եւ կողմերին օգնություն ցուցաբերելը, չեն փոխվել։ Ավելի կոնկրետ՝ գործող նախագահի ներկայացուցիչը շարունակում է մասնակցել բարձր մակարդակի հանդիպումներին, որոնք առնչվում են համանախագահների եւ ընդհանրապես ԵԱՀԿ գործունեությանը եւ նախագահին տեղյակ է պահում իրադարձությունների եւ իրավիճակի մասին: Նա նաեւ բարձր մակարդակի հանդիպումներ է անցկացնում տարածաշրջանում՝ աշխատելով լարվածությունը նվազեցնելու, մասնավորապես՝ վստահության ամրապնդման միջոցների վրա, որոնցից մի քանիսն արդեն քննարկել է Բաքվում եւ Երեւանում: 2020 թվականի ռազմական գործողություններից հետո որոշակի փոփոխություններ են տեղի ունեցել։ Օրինակ, ռազմական ոլորտում մոնիթորինգային աշխատանքները, որոնք վստահության ամրապնդման միջոցառումների մաս էին կազմում, դադարեցվել են։ Համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության՝ այդ շրջանում տեղակայվել է գրեթե 2000 ռուս զինվորական։ Շատ անելիքներ կան վստահության ամրապնդման եւ հումանիտար հարցերում՝ ինչպես հայերի եւ ադրբեջանցիների միջեւ հաշտեցման ավելի երկարաժամկետ նպատակին հասնելու, այնպես էլ լարվածությունը նվազեցնելու եւ քաղաքական գործընթացը դյուրացնելու ավելի հրատապ անհրաժեշտության համար։ Կոնկրետ միջոցների ընդունման համար պահանջվում է կողմերի փոխադարձ համաձայնություն։ Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը շարունակում է իր կենսական կարեւորություն ունեցող աշխատանքը՝ նպատակ ունենալով նպաստել ամուր խաղաղության ձեռքբերմանը»,-հայտնում են գրասենյակից։

The Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office is continuing its vital work in helping achieve a lasting peace. This is what the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office informed in response to Armenian News-NEWS.am’s inquiry about the potential changes in the activities of the group of Ambassador Kasprzyk.
“On 10 August 1995, the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) appointed a Personal Representative who, in accordance with the mandate “represents and assists the CiO on issues related to the Nagorno-Karabakh conflict, reports on activities to the CiO and, through him/her, to the Minsk Group and its Co-Chairs, and assists the parties to implement confidence-building and humanitarian measures.”  In fulfilling its tasks the Personal Representative of the CiO is assisted by five Field Assistants.
The three functions – to represent the CiO, to report and to assist the parties – have not changed. In concrete terms, the Personal Representative of the CiO still participates in high-level meetings related to the Co-Chairs’ activities and the OSCE in general, and keeps the Chairperson informed about developments and the situation on the ground. He also holds his own high-level meetings in the region, working on measures to lower tensions, in particular confidence-building measures, some of which he has already discussed in Baku and Yerevan.
Following the military hostilities of 2020 there have been some changes. For example, monitoring activities in the military sphere that were part of the confidence- building measures have ceased. Almost 2,000 Russian military personnel have been deployed to the area as agreed in the trilateral statement of 10 November, 2020.
A lot remains to be done in the field of building trust and humanitarian issues, both to serve the longer term objective of reconciliation between Armenians and Azerbaijanis, as well as the more urgent need to lower tensions and facilitate the political process led by the Minsk Group Co-Chairs. The mutual consent of the parties is required for specific measures to be taken. The Office of the Personal Representative of the CiO is continuing its vital work in helping achieve a lasting peace,” the Office reported.