ՀՀ անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) այսօրվա հայտարարությունը՝ կապված Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների հետ, խախտում է ՀՀ Սահմանադրության և մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
«1) Մասնավորապես, ԱԽ-ի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությունը հղում է անում ԽՍՀՄ չկոնկրետացված ինչ-որ քարտեզների ու նշում, որ Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ավտոճանապարհների ադրբեջանական վերահսկողության ներքո գտնվող հատվածները ՀՀ տարածքում չեն գտնվում:
Այնուհետև, ԱԽ հայտարարությունը խոսում է այլընտրանքային ճանապարհների ցանցի ստեղծման մասին ու դրանով իսկ, ըստ էության, թույլատրելի է համարում ադրբեջանական վերահսկողությունը նշված ճանապարհների նկատմամբ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի վստահ համոզմամբ՝ ԱԽ-ի այս հայտարարությամբ ամբողջությամբ անտեսված են մարդու իրավունքների պահանջները, անտեսված է այն, որ ադրբեջանական վերահսկողությունը նշված ճանապարհների նկատմամբ ոտնահարում է Հայաստանի բնակչության՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված և միջազգայնորեն ճանաչված կենսական իրավունքները:
2) Նախ, ՀՀ Սահմանադրության 2-րդ հոդվածի համաձայն՝
«1.Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է: Մարդու անօտարելի արժանապատվությունն իր իրավունքների և ազատությունների անքակտելի հիմքն է:
2. Մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքների և ազատությունների հարգումն ու պաշտպանությունը հանրային իշխանության պարտականություններն են:
3. Հանրային իշխանությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով՝ որպես անմիջականորեն գործող իրավունք»:
Սահմանադրության 2-րդ գլուխը երաշխավորում է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքները և ազատությունները:
ՀՀ Սահմանադրության 191-րդ հոդվածի 1-ին մասն ամրագրում է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հետևում է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց կողմից մարդու իրավունքների և ազատությունների պահպանմանը, նպաստում է խախտված իրավունքների և ազատությունների վերականգնմանը:
Սահմանադրության 52-րդ հոդվածն ամրագրում է նշված մարմինների ու պաշտոնատար անձանց կողմից Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված իր իրավունքների և ազատությունների խախտման դեպքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունը ստանալու յուրաքանչյուր անձի բացարձակ սահմանադրական իրավունքը:
ԱԽ-ի հայտարարությունը միջազգային պահանջների թվում անտեսել է ԵԱՀԿ 2017թ. դեկտեմբերի 19-ի պաշտոնական ուղեցույցը Պետական սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի վերաբերյալ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի 2021թ. ուղեցույցը միջազգային սահմաններին մարդու իրավունքների վերաբերյալ և այլն: Այս ակտերն ամրագրում են մարդու իրավունքները՝ որպես սահմանային ցանկացած գործընթացի պարտադիր բաղադրատարր:
3) Խնդիրն այն է, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը 2020թ. սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմից հետո մինչ օրս, այդ թվում՝ կապված 2021թ. նոյեմբերի 10-ին և 14-ին հայտարարված համապատասխանաբար Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ճանապարհներին, այսպես կոչված, ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային հսկողության անցակետեր սահմանելու հետ, տեղում այցերով և մշտադիտարկմամբ, Պաշտպանին հասցեագրված անհատական ու կոլեկտիվ կոնկրետ բողոքների քննությամբ ձեռք է բերել հավաստի փաստեր այն մասին, որ այդ ճանապարհներին ադրբեջանական զինված ծառայողների հայտնվելու պահից խախտված են Հայաստանի քաղաքացիական բնակչության կյանքի, անվտանգության, ազատ տեղաշարժի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության, տնտեսական գործունեության ազատության իրավունքները, երեխայի շահերը և այլն: Չկան այս իրավունքների պաշտպանության, խախտում կատարողներին պատասխանատվության ենթարկելու մեխանիզմներ և այլն:
Մասնավորապես, Գորիս-Կապան ճանապարհին արձանագրվել են ՀՀ բնակչության իրավունքները խախտող ադրբեջանական արարքների այնպիսի փաստեր, ինչպիսիք են՝ ճանապարհը Որոտանի և Դավիթ Բեկի հատվածներում օգոստոսի 25-27-ը դիտավորությամբ կամայական փակելը, դրանով ՀՀ Նոր Առաջաձոր, Բարձրավան, Որոտան, Շուռնուխ բնակավայրեր մեկուսացման և հումանիտար ճգնաժամի առաջ դիտավորյալ կանգնեցնելը, քաղաքացիական մեքենաների ուղղությամբ քարեր նետելը, մայթեզրին՝ ադրբեջանական դիրքերի հարևանությամբ կանգնելու փորձ կատարող քաղաքացիական մեքենաներին զենքով սպառնալը, ահաբեկելու նպատակով ավտոբուսով երեխաների կանգնեցնելը, ՀՀ-ում օրինական հիմունքներով գտնվող Իրանի քաղաղացիներից անօրինական վճարներ գանձելը, նրանցից մեքենայի վառելիք տրամադրելու և այլ անօրինական պահանջներ ներկայացնելը և այլն:
Կապան-Ճակատեն ճանապարհին ադրբեջանական, այսպես կոչված, անցակետի պատճառով հումանիտար լրջագույն խնդիրների վտանգի առաջ է կանգնում Կապան համայնքի 6 գյուղի՝ Ճակատենի, Շիկահողի, Սրաշենի, Ծավի, Ներքին Հանդի, Շիշկերտի բնակչությունը: Դրանից բացի, փաստերը հաստատում են, որ պատերազմից հետո ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունն այդ ճանապարհի տարբեր հատվածներում ինքնին խաթարել է նշված բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչության ազատ տեղաշարժը, արձանագրվել են ճանապարհի մայթեզրին նրանց զենքով ու դիմակավորված հայտնվելու փաստեր (այդ թվում՝ նոյեմբերի 14-ին): Պետք է հիշել, որ 2021թ. փետրվարի 26-ին այս ճանապարհը մի քանի ժամով փակվել էր ադրբեջանական զինված ծառայողների սադրանքի պատճառով:
Եվս մեկ կարևոր հանգամանք՝ այլընտրանքային ճանապարհների կառուցում չի նշանակում, թե դրանով վերացվում է Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ճանապարհներին ներկա ադրբեջանական զինված ու դիմակավորված ծառայողներից բխող իրական սպառնալիքները ՀՀ բնակչության ու հատկապես նրանց տեղակայման դիրքերի հարևանությամբ գտնվող համայնքների բնակիչների կյանքին ու անվտանգությանը:
Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ճանապարհներին ադրբեջանական այն ծառայություններն են, որոնք պատերազմի ընթացքում խոշտանգել, սպանել են մեր զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց և դրա համար չեն պատժվել:
Պատերազմից հետո ադրբեջանական իշխանությունները խորացրել հայատյացությունն ու թշնամանքի քարոզը: Ադրբեջանական զինված ծառայողներն այդ ճանապարհներին են հայտնվել պատերազմի սպառնալիքի ու ցեղասպան քաղաքականության արդյունքում (այս փաստերը հաստատվում են ապացույցներով):
Երկու երկրների միջև տեղի չի ունեցել դելիմիտացիա կամ դեմարկացիա:
Ուստի, ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունն ինքնին մեր գյուղերի մոտ ու ճանապարհներին ՀՀ բնակչության իրավունքների խախտում է:
ՀՀ հանրային իշխանության ցանկացած մարմին, այդ թվում՝ ՀՀ անվտանգության խորհուրդը պարտավոր է իր գործունեության մեջ, նաև հրապարակային հայտարարություններում ղեկավարվել մարդու իրավունքների պահանջներով և չի կարող անել այնպիսի հայտարարություններ, որոնք անհնար են դարձնում կամ վտանգում են մարդու իրավունքները»,- նշված է հայտարարությունում:

Сегодняшнее заявление Совета безопасности, связанное с автотрассами Горис-Капан и Капан-Чакатен, нарушает требования Конституции и международные требования в области прав человека. Об этом говорится в заявлении омбудсмена Армана Татояна.
1) в частности, в заявление СБ от 15 ноября дается ссылка на неконкретизированные карты СССР и отмечается, что находящиеся под азербайджанским контролем участки дорог Горис-Капан и Капан-Чакатен на территории Армении не находятся.
Затем в заявлении СБ говорится о создании сети альтернативных дорог и тем самым, по сути, считается допустимым азербайджанский контроль над указанными дорогами. По убеждению защитника прав человека РА, этим заявлением Совбеза полностью игнорируются требования прав человека, игнорируется то, что азербайджанский контроль над указанными дорогами нарушает гарантированные Конституцией РА и международно признанные жизненно важные права населения Армении.
2) Во-первых, согласно Статье 2 Конституции РА
1.В Республике Армения человек-высшая ценность. Неотчуждаемое достоинство человека-неотъемлемая основа его прав и свобод.
2. Уважение и защита основных прав и свобод человека и гражданина являются обязанностями общественной власти.
3. Общественная власть ограничена основными правами и свободами человека и гражданина, как непосредственно действующее право».
Глава 2 Конституции гарантирует основные права и свободы человека и гражданина.
Часть 1 статьи 191 Конституции РА гласит, что защитник прав человека следит за соблюдением государственными органами и органами местного самоуправления и должностными лицами прав и свобод человека, способствует восстановлению нарушенных прав и свобод.
Статья 52 Конституции закрепляет абсолютное конституционное право каждого лица на получение содействия защитника прав человека в случае нарушения указанных органов и должностных лиц своих прав и свобод, закрепленных Конституцией и законами.
Заявление Совбеза в числе международных требований проигнорировало официальное руководство ОБСЕ от 19 декабря 2017 г по делимитации и демаркации государственных границ, руководство верховного комиссара ООН по правам человека на международных границах и тд.
Эти акты закрепляют права человека как обязательную составляющую любого пограничного процесса.
3) Проблема в том, что аппарат омбудсмена после войны сентября-ноября 2020 г и по сей день, в том числе в связи с установкой азербайджанцами 10 и 14 ноября так называемых пограничных и таможенных пунктов на дорогах Горис-Капан и Капан-Чакатен, мониторингом и визитами, рассмотрев частные и коллективные жалобы, получил достоверные факты о том, что с момента появления на этих дорогах азербайджанских вооруженных служащих нарушены права на жизнь, безопасность, свободное передвижение, физическую и психическую неприкосновенность гражданского населения Армении, свободу собственности, экономическую деятельность, интересы ребенка и т. д. Нет механизмов защиты этих прав, привлечения к ответственности нарушителей и т. д.
В частности, на дороге Горис-Капан зафиксированы такие действий азербайджанцев, нарушающие права населения РА, как умышленное блокирование дороги на отрезках Воротана и Давид-Бек с 25 по 27 августа, изоляция населенных пунктов Нор Араджадзор, Барцаван, Воротан, Шурнух с целью вызвать гуманитарный кризис, забрасывание камнями гражданских машин угрозы попытавшимся остановиться поблизости от азербайджанских пунктов гражданам, остановка автобуса с детьми, чтобы напугать их, , взимание незаконных платежей с граждан Ирана, находящихся на законных основаниях в Армении, вымогательство у них топлива и иные незаконные требования.
На дороге Капан-Чакатен из-за так называемого пропускного пункта перед угрозой серьезнейших гуманитарных проблем оказалось население 6 сел общины Капан-Чакатена, Шикаоха, Срашена, цава, Неркин Ганди, Шишкерта. Кроме того, факты подтверждают, что после войны присутствие азербайджанских вооруженных служащих на разных участках этой дороги само по себе подрывало свободное передвижение гражданского населения указанных населенных пунктов, были зафиксированы факты их появления на обочине дороги с оружием и в масках (в том числе 14 ноября). Нужно помнить, что 26 февраля 2021 г. эта дорога была перекрыта на несколько часов из-за провокации азербайджанских вооруженных сил.
Еще одно важное обстоятельство: строительство альтернативных дорог не означает, что этим устраняются реальные угрозы жизни и безопасности населения РА и, в частности, жителей общин, находящихся по соседству с занятыми ими позициями.
На дорогах Горис-Капан и Капан-Чакатен - те азербайджанские службы, которые в ходе войны пытали, убивали наших военнослужащих и гражданских лиц, и за это не были наказаны.
После войны азербайджанские власти углубили армянофобию и пропаганду вражды. Азербайджанские вооруженные служащие оказались на этих дорогах в результате угрозы войны и геноцидальной политики (эти факты подтверждаются доказательствами).
Между двумя странами не было делимитации или демаркации. Следовательно, присутствие азербайджанских вооруженных служащих у наших сел и на дорогах само по себе является нарушением прав населения РА.
Любой орган общественной власти Армении, в том числе Совет безопасности Армении, обязан руководствоваться требованиями прав человека в своей деятельности, а также в публичных заявлениях и не может делать заявлений, которые делают невозможными или угрожают правам человека», - говорится в заявлении.