Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին պետք է հաջորդի բոլոր կարող ուժերի համախմբմամբ՝ նոր կառավարության ձևավորումը և արտաքին ու ներքին խնդիրների լուծման քաղաքականության ապահովումը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Հայաստան» դաշինքը։
Հայաստանի սահմանի արևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանն անցել է լայնամասշտաբ հարձակման՝ խախտելով միջազգային նորմեր,  գործելով պատերազմական նոր հանցագործություններ: Ունենք մարդկային, տարածքային և ռազմական  կորուստներ։
Համազգային ուժերով և համախմբումով թշնամու առաջխաղացման կասեցումն ու նրան Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից դուրս շպրտելը հրատապ անհրաժեշտություն է։
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունը  բերել և բերում է զոհեր, տարածքային կորուստներ, պառակտում, քաոս:
Իրավիճակի ամբողջական հանգուցալուծումն այս իշխանությունների հեռանալն է: Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին պետք է հաջորդի բոլոր կարող ուժերի համախմբմամբ՝ նոր կառավարության ձևավորումը և արտաքին ու ներքին խնդիրների լուծման քաղաքականության ապահովումը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

The resignation of Nikol Pashinyan needs to be followed by the formation of a new government and the ensuring of a policy for solutions to domestic issues through consolidation of all potent forces. This is stated in the statement issued by the opposition “Armenia” Alliance.
Azerbaijan launched a large-scale attack in the eastern direction of the border of Armenia, violating international norms and committing new war crimes. We have human, territorial and military losses.
Suspension of advancement of the enemy and removal of the enemy from the sovereign territory of Armenia through efforts and consolidation of the whole nation are urgent.
Nikol Pashinyan’s regime has brought and is bringing deaths, territorial losses, split and chaos.
The full solution to the situation will be the removal of these authorities. The resignation of Nikol Pashinyan needs to be followed by the formation of a new government and the ensuring of a policy for solutions to domestic issues through consolidation of all potent forces,” the statement reads.