41 քառակուսի կիլոմետրը չի ձեւավորվել երեկվա կամ նախորդ օրվա գործողությունների հետեւանքով։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 17–ին, ԱԺ–ում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Երեկվա գործողությունների հետեւանքով այս բալանսը որեւէ ձեւով չի փոխվել։ Մեկ շաբաթ առաջ էլ էր այդ 41 քառակուսի կիլոմետրը՝ մայիսի 12–ից հետո ընկած ժամանակահատվածում, եւ երեկվա գործողությամբ էլ է այդ նույնը։ Այնպես չի, որ այդ 41 քառակուսի կիլոմետրը լիարժեք վերահսկվում է Ադրբեջանի  Զինված ուժերի կողմից։ Բազմիցս ասել եմ, որ մայիսի 12–ից հետո տեղի ունեցած գործընթացի հետեւանքով, տարբեր հատվածներում Ադրբեջանի եւ մեր Զինված ուժերի դիրքերը շախմատձեւ դասավորված են, երբեմն մխրճված են մեկը մյուսի մեջ անտրամաբանական ձեւերով։
Մայիսի 12–ից էլ առաջ, շուրջ 40 եւ ավելի քառակուսի կմ ՀՀ տարածք եղել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, սա արցախյան առաջին պատերազմի հետեւանքով։  Արցախյան առաջին պատերազմի հետեւանքով Սովետական Ադրբեջանի տարածքներ կան, որոնք գտնվում են Հայաստանի վերահսկողության ներքո։ Այս հանգամանքների բերումով է, որ շատ կարեւորվում է դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթացը։ Միջազգային հանրությունն ասում է՝ սկսեք դեմարկացիայի եւ դելիմիտացիայի գործընթաց եւ կողմնորոշվեք, թե ինչ մեթոդաբանության եւ ինչ իրավական հիմքերի վրա է դա տեղի ունենալու, որպեսզի այդ հարցերը մեկընդմիշտ փակվեն»,– ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի արեւելյան ուղղությամբ երեկ ծայրահեղ լարված էր։ Ժամը 13։00-ի սահմանում Ադրբեջանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումները հարձակում էին գործել հայկական դիրքերի վրա։ Հակառակորդը կիրառել էր հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա եւ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։ Ռուսական կողմի միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությամբ՝ 18։30-ից կրակը դադարեցվել է, իրադրությունը հարաբերականորեն կայունացել է։
ՊՆ–ի հաղորդմամբ, նոյեմբերի 17-ին, ժամը 10։00-ի դրությամբ, իրադրությունը ՀՀ արեւելյան սահմանագոտում, հարաբերականորեն կայուն է, կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը հիմնականում պահպանվում է։
Պաշտպանության նախարարությունը դեռեւս հայտնել է միայն մեկ զոհի մասին՝ 1991 թվականին ծնված պայմանագրային զինծառայող Մերուժան Արթուրի Հարությունյանը։ Կա 13 գերեւարված զինծառայող։ 24 զինծառայողի հետ կապը կորել է, եւ նրանց ճակատագիրն այս պահին անհայտ է։

The 41 square kilometers weren’t formed as a result of the operations that were carried out yesterday or the day before that. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan declared in parliament today.
“The balance hasn’t changed in any way as a result of yesterday’s operations. It’s not like the 41 square kilometers were under the full control of the Armed Forces of Azerbaijan. I have stated several times that as a result of the process that took place after May 12, the positions of the Azerbaijani and Armenian Armed Forces in different sectors are sorted out like the figures on a chessboard.
Even before May 12, nearly 40 and more square kilometers of territory of Armenia was under Azerbaijan’s control, as a result of the first war in Nagorno-Karabakh. As a result of the first war, there are territories of Soviet Azerbaijan that are under Armenia’s control. It is due to these circumstances that great importance is attached to demarcation and delimitation. The International community is telling Armenia and Azerbaijan to start the process of demarcation and delimitation and determine the methodology and legal grounds for the process so that the issue is resolved once and for all,” Pashinyan said.
The situation in the eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border was extremely tense yesterday. At around 1 p.m. the units of the Armed Forces of Azerbaijan launched an attack on Armenian military posts. The adversary used artillery, armored vehicles and firearms of various calibers. Starting from 6:30 p.m. the fighting stopped and the situation became relatively stable, based on an agreement reached through Russia’s mediation.
The Ministry of Defense reported that today at 10 a.m. the situation on the eastern border of Armenia is relatively stable, and the ceasefire agreement is mainly maintained.
The Ministry of Defense has reported only one casualty, that is, the death of contractual serviceman Meruzhan Harutyunyan (born in 1991). There are 13 captured servicemen, communication with 24 servicemen is lost, and their fate remains unknown.