Տարոն Սահակյանը, որի դին երեկ Բաքվից տեղափոխվեց Երեւան, ավագ լեյտենանտ էր, 44-օրյա պատերազմի մասնակից էր։ Տարոն Հովհաննիսյանն ամուսնացած էր, ուներ մեկ որդի։
Նա ծնունդով Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղից էր, ապա տեղափոխվել էր Կողբ, որոշ ժամանակ ապրել նաև Ռուսաստանի Դաշնությունում։ Մի քանի ամիս առաջ ծառայության էր ընդունվել Ջերմուկի գնդում։ Հայրը նույնպես զինվորական է, ապրում է Երևանում, մայրն ապրում է Ջերմուկում՝ որդու ընտանիքի հետ։
Կողբի բնակիչ Արսեն Աղաբաբյանն էլ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Տարոնին մեկ տարի առաջ էր տեսել ու վերջերս տեղեկացել, որ Տարոնը կրկին Հայաստանում է, ծառայում հայրենիքին։ Տարոնի աճյունը Բաքվից վերադարձնելու մասին լուրը եկավ ապացուցելու տեղեկությունները, որ Տարոնը մինչև վերջ կռվել է, ապա գերեվարվել։ Դեպքի մասին ոչ հստակ, բայց տվյալներ ունեն, որ հայկական կողմը ադրբեջանական սադրանքի ժամանակ թշնամու զինծառայողներ է գերեվարել, ապա հրաման են ստացել ազատ արձակել։ Թշնամուն գերի վերցրած Տարոնը նրանց ազատ է արձակել, ապա` ինքը գերեվարվել։
«Մեզ հասած տվյալներով, մեր կողմը ադրբեջանցիներին գերի է վերցրել։ Հրաման են տվել ադրբեջանցի գերիներին հետ տանեն ու տղաները հետ են տարել՝ իրենք են գերի ընկել։ Մեր տվյալներով Տարոնի աճյունը ահավոր խոշտանգված վիճակում է։ Չգիտեմ որ մի ոչխարի հրամանով է, որ ադրբեջանցի գերիներին հետ են ուղարկել ու այդ տղաները գերի ընկել։ Մեզ հասած տվյալներով նրան դաժան ձևով են սպանել, անգամ ծեծելով։ Տեսել եմ լուսանկարն ու մինչև հիմա ուշքի չեմ գալիս»,- ասաց Աղաբաբյանը։
Իսկ ահա Lurer.com-ը հայտնել է, որ զրուցել է Տարոն Սահակյանի եղբոր հետ, ով հերքել է լուրերը, թե եղբայրը գերի է ընկել, իսկ մարմինն էլ խոշտանգված և անճանաչելի է. «Ես այս պահին մորգում եմ, ոչ մի նման բան չկա: Եղբայրս գերի չի ընկել, իրեն խոշտանգելով չեն սպանել: Տարոնը զոհվել է տեղում բեկորային վնասվածքից՝ նռնակի պայթյունից»,- նշել է Ռոմանը:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, նոյեմբերի 17-ին, ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի միջնորդությամբ, հատուկ չվերթով Բաքվից Երևան էր տեղափոխվել նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ծավալված մարտերի մասնակից ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի մարմին։ Պարզվել է զինծառայողի ինքնությունը. 1990թ. ծնված, ավագ լեյտենանտ Տարոն Ջիվանի Սահակյան։

Taron Sahakyan, whose body was transferred from Baku to Yerevan yesterday, was a Senior Lieutenant and a veteran of the 44-day war [in Nagorno-Karabakh]. He was born in Voskepar village of Tavush Province, moved to Koghb and also lived in the Russian Federation for a while. A few months ago, he started military service at the regiment in Jermuk. Sahakyan’s father is also a serviceman based in Yerevan, and the mother lives with the son’s family in Jermuk.
During a conversation with Pastinfo, resident of Koghb Arsen Aghababyan said he had seen Taron a year ago and was recently told that he is in Armenia and is serving for the homeland. The news about the return of Taron’s body from Baku proved the news that Taron had fought until the end and was then captured. There are unspecific data that the Armenian side captured the enemy’s servicemen during the Azerbaijanis’ provocation, after which the Armenian side received an order to release them. Taron, who had captured the enemies, released them, after which he was captured.
“Based on the data that we have, the Armenian side captured the Azerbaijanis. The Armenians received an order to return the Azerbaijani captives, and the boys did just that and were captured. Based on our data, the body of Taron was terribly tortured. I don’t know what kind of a sheep gave the order to release the Azerbaijani captives. Based on the data that we received, Taron was brutally killed, even beaten to death. I saw the photo and still can’t come to my senses,” Aghababyan said.
Lurer.com informed that it had talked to Taron Sahakyan’s brother, who refuted the news that his brother had been captured and that his body was tortured and unrecognizable. “I’m currently at the morgue, there is no such thing. My brother wasn’t captured, and he wasn’t tortured to death. Taron died from a fracture that he received after a grenade explosion on the spot,” Roman, the brother, stated.
As already reported, on November 17, through mediation of Deputy Commander of the Southern Military Okrug of the Russian Federation, Lieutenant General Rustam Muradov, the body of a serviceman of the Armed Forces of Armenia who participated in the battles that took place after the Azerbaijani provocation on November 16, was transferred from Baku to Yerevan via a special flight. The serviceman was identified, and it was reported that he was Senior Lieutenant Taron Sahakyan (born in 1990).