Ինչպես մեկ տարի առաջ, երբ մենք ընդունում էինք միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը, այնպես էլ այսօր Հայաստանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների, որոնք սպառնում են նրա անվտանգությանը։ Այս մասին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում նոյեմբերի 19-ին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ափսոսանք հայտնեց այն առնչությամբ, որ այսօրվա նիստը նույնպես ընթանում է Հայաստանի համար լարված իրադրությունում։
«Մեր տարածաշրջանը ներքաշվել է սրացման նոր փուլ, որը, դժբախտաբար, հանգեցրել է հերթական մարդկային զոհերի։ Դրա պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը, որի ռազմական սադրանքներն ուղղված են մեր երկրի տարածքային ամբողջականության խախտմանը եւ  2020թ. նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ համաձայնություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խափանմանը»,- նշեց Փաշինյանը։

Just like a year ago when we were hosting the regular session of the intergovernmental council, today as well Armenia is facing serious challenges that threaten its security. The Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, said this at Friday’s the enlarged session of the Eurasian Intergovernmental Council, in Yerevan.
He expressed regret over the fact that today's session is also taking place during a tense situation for Armenia.
"Our region has been pulled into a new phase of aggravation which, unfortunately, has led to more human casualties. Azerbaijan is accountable for that, whose military provocations are aimed at violating the territorial integrity of our country and disrupting the arrangements reached by the trilateral agreements of November 9, 2020 and January 11, 2021," Pashinyan added.