Ինչպես մեկ տարի առաջ, երբ մենք ընդունում էինք միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը, այնպես էլ այսօր Հայաստանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների, որոնք սպառնում են նրա անվտանգությանը։ Այս մասին Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում նոյեմբերի 19-ին ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ափսոսանք հայտնեց այն առնչությամբ, որ այսօրվա նիստը նույնպես ընթանում է Հայաստանի համար լարված իրադրությունում։
«Մեր տարածաշրջանը ներքաշվել է սրացման նոր փուլ, որը, դժբախտաբար, հանգեցրել է հերթական մարդկային զոհերի։ Դրա պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանը, որի ռազմական սադրանքներն ուղղված են մեր երկրի տարածքային ամբողջականության խախտմանը եւ  2020թ. նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ համաձայնություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խափանմանը»,- նշեց Փաշինյանը։

Как год назад, когда мы принимали очередное заседание межправсовета, так и сегодня, Армения сталкивается с серьезными вызовами, угрожающими ее безопасности. Об этом на заседании Евразийского межправительственного совета в широком составе 19 ноября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он выразил сожаление в связи с тем, что сегодняшнее заседание также проходит в напряженной для Армении обстановке.
«Наш регион был втянут в новый виток эскалации, который, к несчастью, привел к очередным человеческим жертвам. Ответственность за это несет Азербайджан, военные провокации которого направлены на подрыв территориальной целостности нашей страны и срыв договоренностей, достигнутых в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», - отметил Пашинян.