Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքում, որտեղ բնակիչները բողոքում համայնքապետի նոր ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակելու դեմ, երեկոյան ավելացել են ոստիկանության աշխատակիցները:
Բնակիչներն առավոտից համայնքապետարանի մոտ բողոքի ակցիա են անցկացնում: Մինչ այդ համայնքապետի տեղակալ Նարեկ Մկրտչյանը NEWS.am-ին հայտնել էր, որ համայնքապետը արձակուրդ է գնացել եւ իրեն նշանակել է պաշտոնակատար, իսկ արձակուրդում եղած ժամանակ Աշխատանքային օրենսգիրքը թույլ չի տալիս մարդուն աշխատանքից ազատել եւ այլ ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել: Ի դեպ, համայնքի ղեկավարը մի քանի շաբաթ առաջ կալանավորվել է:
Նշենք, որ մարզպետի կողմից նշանակված նոր պաշտոնակատարը ՔՊ-ից է՝՝ Արտակ Թովմասյանը, ով նաեւ ընդգրկված է Նաիրի խոշորացված համայնքում (Քասախն ընդգրկված է այդ համայնքում) ՏԻՄ ընտրությունների ՔՊ ցուցակում:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկը NEWS.am-ին հայտնեց, որ հիմա համայնքապետարանի դուռը փակ է, պահակները ի նշան բողոքի փակել են դուռը, որպեսզի նոր ԺՊ-ն չմտնի այնտեղ:
«Ոստիկանները հիմա ուզում են կոտրել դուռը: ԺՊ նշանակելու մարզպետի որոշումը անօրինական է, դրանով ինքը խախտել է եւ աշխատանքային օրենսգիրքը, եւ Ընտրական օրենսգիրքը»,-ասաց ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Նշենք, որ այստեղ են հավաքվել մեծ թվով կարմիրբերետավորներ, ինչ-որ պահի իրավիճակը լարվեց, սակայն քիչ անց հանդարտվեց:

More police officers gathered in Kasakh village of Kotayk Province of Armenia where residents are protesting against the appointment of an acting head of the village.
Since morning, the residents have been holding a protest near the village council. Before this, the deputy head of the village had reported that the village head had gone on vacation and that he was appointed the acting head, and the Labor Code of Armenia prohibits the dismissal of a person during leave and the appointment of another acting head. As a matter of fact, the head of the village was arrested a few weeks ago.
The new acting head is Artak Tovmasyan, who was appointed by the regional governor and is a member of the ruling Civil Contract Party. He is also on the electoral list of the ruling party for the upcoming local self-government elections in the enlarged Nairi community (Kasakh is included in this community).
One of the protesters told Armenian News-NEWS.am that the door of the village council is currently closed, the guards have closed the door as a sign of protest so that the acting head doesn’t enter the building.
There are a large number of red beret police officers. The situation got tense at some moment, but calmed down after a short while.