Կապանից Ճակատեն հասնելու համար նախկին 8 կմ-ի փոխարեն պետք է անցնել 150 կմ՝ Կապանից Մեղրի, ապա նոր Ճակատեն: Ադրբեջանցիների կողմից Կապան-Ճակատեն ճանապարհին մաքսակետ տեղադրելուց հետո 6 գյուղեր կտրվել են Կապանի հետ ուղիղ կապից:
Այլընտրանքային ճանապարհը, որի մասին խոսվում է, անանցանելի է եւ որեւէ մեքենա այդ ճաապարհով չի գնում: NEWS.am-ը փորձել է գտնել մեքենա, որը կանից այդ ճանապարհով, սակայն ապարդյուն:
NEWS.am-ի նկարահանող խումբը Կապանից հասել է Մեղրի, իսկ Մեղրիից ոչր մի տրանսպորտ չի աշխատըում դեպի Ճակատեն, իսկ տաքսու նվազագույն արժեքը 20 հազար դրամ է:
Մեղրիից Ճակատեն ճանապարհին առաջին գյուղը Ծավն է, որը նույնպես կորցրել է ուղիղ կապը Կապանի հետ. «Սպասում ենք, որ շուտով ճանապարհը կբացվի, առանց խուճապի, որովհետեւ խուճապը մեզ տանելու է ավելի շատ տարհանման, ինչը մեզ պետք չի: Մենք հոգեբանորեն եւ ֆիզիկապես պատրաստ ենք սրան»,-ասաց Ծավի բնակիչներից մեկը: Մեկ ուրիշն էլ նկատեց, որ եթե գիտեին, որ այս ճանապարհը փակվելու է, այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումը թող շուտ սկսեին: Մենք մեր արտադրանքի մեծ մասն իրացնում էինք Կապանում, հիմա ճանապարհը փակվել է, գյուղերում հացի հարցում աժիոտաժ է առաջացել: Մարդը եթե առաջ 5-6 լավաշ էր գնում, հիմա 20-30 է գնում»,-ասաց նա:

Citizens of Armenia need to travel 150 km instead of the previous 8 km to travel from Kapan to Tchakaten, meaning they need to travel from Kapan to Meghri and then to Tchakaten. After the Azerbaijanis set up a customs point on the Kapan-Tchakaten road, six villages are no longer directly connected to Kapan.
The alternative road, which is talked about, is impassable, and no driver takes that road. Armenian News-NEWS.am’s correspondent tried to find a driver who would go to Tchakaten via that road, but in vain.
Armenian News-NEWS.am’s crew took the trip from Kapan to Meghri, but there was no transport from Meghri to Tchakaten, and the minimum price for a taxi is AMD 20,000.
The first village on the road from Meghri to Tchakaten is Tsav, which is also no longer directly linked to Kapan. “We’re waiting for the road to open soon, and we’re not panicking since panic will make us want to be evacuated. We’re psychologically and physically ready for this,” a resident of Tsav said. Another resident noted that if they [the authorities] knew that this road was going to be shut down, they should have launched construction of the alternative road earlier.