Նոր հետազոտությունների համաձայն` Ծիր Կաթինի կենտրոնը կարող է նույնիսկ ավելի տարօրինակ լինել, քան աստղագետները նախկինում կարծում էին, գրում է universemagazine.com-ը:
Նանկինում Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի մի խումբ հետազոտողներն ուսումնասիրել են ռադիոակտիվ գամմա ճառագայթների քարտեզը: Քարտեզը ցույց է տվել, որ գալակտիկայի կենտրոնին մոտ ինչ-որ բան արագացնում է մասնիկները մինչեւ լուսայինին շատ մոտ արագություններ եւ բազմաթիվ տիեզերական եւ գամմա ճառագայթներ է ստեղծում անմիջապես գալակտիկական կենտրոնից դուրս:
Սակայն տարօրինակություններն այսքանով չեն ավարտվում: Չնայած նրան, որ Գալակտիկայի կենտրոնը բարձր էներգիայի ճառագայթում է արձակում տիեզերք, Ծիր Կաթինի միջուկին մոտ գտնվող ինչ-որ բան խանգարում է տիեզերքի այլ մասերից տիեզերական ճառագայթների մեծ մասի ներթափանցմանը: Իրենց հայտնագործության մասին հայտարարել են մի խումբ գիտնականներ Nature Communications ամսագրում լույս տեսած հրապարակման մեջ:
Օգտագործելով Fermi Large Area աստղադիտակի տվյալները՝ թիմը հաստատել է, որ գալակտիկայի կենտրոնում ինչ-որ բան իսկապես որպես հսկա մասնիկների արագացուցիչ է գործում՝ տիեզերական ճառագայթներ արձակելով գալակտիկա: Հնարավոր «մեղավորն» A* աղեղնավորն է, քանի որ սեւ խոռոչները տեսականորեն կարող են որոշակի մասնիկներ արձակել տիեզերք, նույնիսկ եթե դրանք կուլ են տալիս իրենց շրջապատող ամեն ինչ: Հնարավոր է նաեւ, որ դրանց աղբյուրը կարող է հնագույն գերնոր աստղերի մնացորդները լինել կամ նույնիսկ` ուժեղ աստղային քամիները բազմաթիվ աստղերից, որոնք կոմպակտ կերպով տեղակայված են Գալակտիկայի կենտրոնում:
Սակայն քարտեզը ցույց է տվել նաեւ խորհրդավոր «անտեսանելի պատնեշը», որտեղ տիեզերական ճառագայթների խտությունը զգալիորեն նվազում է գալակտիկական կենտրոնի եզրին: Այն ամբողջությամբ ծածկում է գալակտիկական կենտրոնը եւ այնտեղ տիեզերական ճառագայթներ պահում, որոնց խտությունը շատ ավելի ցածր է, քան մեր գալակտիկայի մնացած մասերում: Այլ կերպ ասած՝ տիեզերական ճառագայթները կարող են փախնել Գալակտիկայի կենտրոնից, բայց նրանց համար դժվար է հայտնվել ներսում։ Այս երեւույթի աղբյուրն ավելի դժվար է պարզել, ասում են հետազոտողները, բայց դա կարող է կապված լինել մեր գալակտիկայի խիտ միջուկի մոտ մագնիսական դաշտերի անկարգության հետ:

Согласно новому исследованию, центр Млечного Пути может быть даже более причудливым, чем астрономы предполагали ранее, пишет universemagazine.com
Группа исследователей из Китайской академии наук в Нанкине исследовала карту радиоактивных гамма-лучей. Карта показала, что нечто около центра галактики, ускоряет частицы до скоростей очень близких к световой, и создает множество космических и гамма-лучей сразу за пределами галактического центра.
Однако на этом странности не заканчиваются. Несмотря на то, что центр Галактики излучает в космос высокоэнергетическое излучение, нечто рядом с ядром Млечного Пути препятствует проникновению большой части космических лучей из других частей Вселенной. О своем открытии группа ученых сообщила публикацией в журнале Nature Communications.
Используя данные телескопа Fermi Large Area Telescope, команда подтвердила, что нечто в центре галактики действительно действует как гигантский ускоритель частиц, испуская космические лучи в галактику. Возможным «виновником» является Стрелец A*, поскольку черные дыры теоретически могут «выстреливать» определенными частицами в космос, даже если они поглощают все остальное вокруг себя. Также не исключено, что их источником могут выступать остатки древних сверхновых звезд или даже сильные звездные ветры от множества звезд, компактно расположенных в центре Галактики.
Но карта также показала таинственный «невидимый барьер», где плотность космических лучей значительно падает на краю галактического центра. Он полностью покрывает галактический центр и удерживает там космические лучи, плотность которых значительно ниже, чем во всей остальной части нашей галактики. Другими словами: космические лучи могут выбраться из центра Галактики, но им трудно попасть внутрь. По словам исследователей, источник этого явления определить сложнее, но он может быть связан с беспорядком магнитных полей вблизи плотного ядра нашей галактики.