Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ վերջին բախումները վկայում են այն մասին, որ կողմերից մեկը փորձել է կասեցնել որոշակի գործընթաց։ Եվ դա հաջողվեց։ Այս մասին NEWS-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ, Մերձավոր Արեւելքի եւ Կովկասի երկրների հիմնախնդիրների փորձագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
«Դժվար է ասել, թե ով է սկսել: Բախումը տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների գտնվելու վայրից հեռու, այնտեղ դիտորդներ չկան, եւ կողմերը մեղադրում են միմյանց»,- ասաց նա։
Ըստ փորձագետի՝ այս գործընթացը համընկավ հետաքրքիր իրադարձությունների հետ:
«Աշխատում էր Մոսկվա-Երեւան-Բաքու ձեւաչափը, որը հայտնվեց ղարաբաղյան 44-օրյա պատերազմից եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին հայտարարության ստորագրումից հետո։ Դրա կետերից մեկում ասվում է հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտության մասին։ Սյունիքի այս մեկօրյա պատերազմը հարված էր այդ համաձայնագրին եւ, ի վերջո, կարող էր իսպառ կործանել այն։
Բացի այդ, վերջին շրջանում ակտիվացել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքը։ Հայտնի է, որ դրա միջնորդությամբ Նյու Յորքում, ապա Փարիզում հանդիպել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները։
«Մոսկովյան ձեւաչափի» (Մոսկվա-Երեւան-Բաքու) եւ ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափի օրակարգերը տարբերվում են, քանի որ ԵԱՀԿ ՄԽ-ն պաշտոնապես չհրաժարվեց քննարկել Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը։ Այսինքն՝ մենք գործ ունենք երկու տարբեր օրակարգերով բանակցային հարթակների հետ։ Նման իրավիճակում կողմերից մեկը կարող էր իր օգտին խաղալ՝ «մոսկովյան ֆորմատի» հիմքը փոխելու կամ խարխլելու համար, ինչն էլ տեղի ունեցավ։ Ավելին, այս իրադարձություններին նախորդել էին Մոսկվայում Ալիեւի եւ Փաշինյանի հնարավոր հանդիպման մասին խոսակցությունները, որտեղ նրանք պետք է համաձայնագիր ստորագրեին սահմանի սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին։ Սա անորոշ պատմություն է, քանի որ համաշխարհային պրակտիկան հուշում է, որ նման պայմանագրերը կնքվում են խաղաղության համաձայնագրի կնքումից հետո։ Սակայն Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նման պայմանագիր չկա, եւ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի հիման վրա սահմագծման հարցը դժվար է կարգավորել։ Այսպիսով, ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ երկու կողմերն էլ, տարբեր պատճառներով, կարող են շահագրգռված լինել այս հակամարտության հրահրմամբ:
Իրավիճակը բարդ է, վիճակը շարունակում է լարված մնալ: Այստեղ արտաքին ուժի գործոնն ակնհայտ է, բայց դեռ դժվար է այն սահմանել։
Բաքվի ու Երեւանի պահվածքից պարզ է դառնում, որ կողմերը շահագրգռված չեն լայնածավալ հակամարտությամբ, նրանք դեպի խաղաղ համաձայնագիր են գնում, իսկ մոտեցումները դրան տարբել են։ Պարզ չէ, թե ինչ ձեւաչափով է ընթանալու խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստումը` «մոսկովյան ձեւաչափով», թե՞ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափով։ Փաշինյանը, ըստ ամենայնի, երկրորդ ֆորմատի կողմնակիցն է: Ինչ վերաբերում է Բաքվին, ապա այն վերջերս քննադատում էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ համարելով, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ավարտված է, եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարող է աշխատել այլ օրակարգով, իսկ հետո, անհասկանալի պատճառով, ԱԳ նախարարին հայ գործընկերոջ հետ հանդիպման ուղարկեց։ Այսինքն՝ Ադրբեջանն ընդունել է այդ ձեւաչափը, բայց` ի՞նչ պայմաններով։
Ինչ վերաբերում է 3+3 ձեւաչափին, ապա այս փուլում դա ապարդյուն նախաձեռնություն է»,- ընդգծեց Տարասովը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանը ռազմական ագրեսիա իրականացրեց Հայաստանի դեմ, ինչը լոկալ մարտերի հանգեցրեց` հրետանու, զրահատեխնիկայի եւ հրետանային զինատեսակների կիրառմամբ եւ երկու կողմից զոհերով: Մարտական գործողությունները դադարեցվեցին Ռուսաստանի միջնորդությամբ։

Последние столкновения между Арменией и Азербайджаном свидетельствуют о том, что одна из сторон пыталась остановить некий процесс. И это удалось. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армения-NEWS.am заявил российский политолог, эксперт по проблемам стран Ближнего Востока и Кавказа Станислав Тарасов.
«Сложно сказать, кто начал. Столкновение произошло вдали от расположения российских миротворцев, там нет наблюдателей, и стороны обвиняют друг друга»,- отметил он.
По оценке эксперта, этот процесс совпал с интересными событиями.
«Работал формат Москва-Ереван-Баку, который появился после 44-дневной войны карабахской войны и подписания заявления от 9 ноября 2020 года. Один из его пунктов говорит о необходимости соблюдения режима прекращения огня. Эта однодневная война в Сюнике стала ударом по этому соглашению и, в конечном счете, может его полностью развалить.
Кроме того, в последнее время активизировалась работа МГ ОБСЕ. Известно, что при ее посредничестве в Нью-Йорке, а потом в Париже прошли встречи глав МИД Армении и Азербайджана.
Повестки «московского формата» (Москва-Ереван-Баку) и формата МГ ОБСЕ расходятся, потому что официально МГ ОБСЕ не отказалась от рассмотрения пункта о статусе Карабаха. То есть имеем дело с двумя переговорными площадками с разными повестками. В такой ситуации кто-то из сторон мог сыграть в свою пользу, чтобы изменить или подорвать базу «московского формата», что и произошло. Тем более, что этим событиям предшествовали разговоры о возможной встрече Алиева с Пашиняном в Москве, где должны были подписать договор о демаркации и делимитации границы. Это туманная история, поскольку мировая практика говорит о том, что такие договоры подписываются после заключения мирного соглашения. Однако такого договора между Арменией и Азербайджаном не существует, а на основе документа от 9 ноября трудно решать вопрос о демаркации. Таким образом, сложилась ситуация, при которой обе стороны по разным причинам могли быть заинтересованы в разжигании этого конфликта.
Ситуация сложная, обстановка остается напряженной. Здесь фактор внешней силы очевиден, но определить ее пока сложно.
По поведению Баку и Еревана видно, что стороны не заинтересованы в масштабном конфликте, они идут к мирному соглашению, а вот подход к нему разный. В каком формате будет идти подготовка мирного договора - в «московском формате» или в формате МГ ОБСЕ, непонятно.
Пашинян, судя по всему, поддерживает второй формат. Что касается Баку, то он еще недавно критиковал МГ ОБСЕ, считая, что карабахский конфликт исчерпан и МГ ОБСЕ может работать по другой повестке, а потом по непонятным причинам послал главу МИД на встречу с армянским коллегой. То есть, Азербайджан принял этот формат, но на каких условиях?
Что же касается формата «3+3», то на данном этапе это бесперспективная инициатива»,- подчеркнул Тарасов.
Напомним, что 16 ноября Азербайджан совершил военную агрессию в отношении Армении, что привело к локальным боям с применением артиллерии, бронетехники и стрелкового оружия и человеческим жертвам с обеих сторон. Боевые действия прекратились при посредничестве России.