Ընկերությունը, որը կապ ունի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի որդի Հանթերի հետ, 2016 թվականին օգնել է չինական ընկերությանը ձեռք բերել կոբալտի հանքավայր Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, հաղորդում է The New York Times-ը:
Թերթի տեղեկություններով՝ 2013 թվականին Հանթեր Բայդենը երկու ամերիկացիների հետ մասնակցել է BHR ներդրումային ընկերության հիմնադրմանը, որը գրանցված է Շանհայում: Նրանք ստացել են ընկերության բաժնետոմսերի 30 տոկոսը, իսկ 70 տոկոսը ստացել են չինացի ներդրողները, որոնց շրջանում նաեւ Bank of China է:
2016 թվականին Բայդենի ընկերությունը մասնակցել է Կոնգոյում Թենքե Ֆունգուրումե հանքավայրը China Molybdenum չինական ընկերության կողմից ձեռքբերելու գործարքին: BHR-ն զբաղվում էր արժեթղթերը գնելու համար միջոցների ներգրավման գործում: Բայդենի ընկերությանը հաջողվել է ներգրավել ավելի քան 1 միլիարդ դոլար, իսկ չինական ընկերությունը ստացել է աշխարհում կոբալտի խոշորագույն հանքաբայրի բաժնետոմսերի 80 տոկոսը:

Компания, связанная с сыном президента США Джо Байдена Хантером, в 2016 году помогала китайской компании купить кобальтовый рудник в Демократической Республике Конго (ДРК). Об этом сообщает «ГазетаРу» со ссылкой на The New York Times.
По информации газеты, в 2013 году Хантер Байден с двумя другими американцами участвовал в создании инвестиционной фирмы BHR, которая зарегистрирована в Шанхае. Им досталось 30% акций в компании, а 70% получили китайские инвесторы, среди которых был Bank of China.
В 2016 году компания Байдена участвовала в сделке по приобретению рудника Тенке-Фунгуруме в ДРК китайской фирмой China Molybdenum. BHR занималась привлечением средств для выкупа ценных бумаг. Компании Байдена удалось привлечь более $1 млрд, а китайская фирма получила 80% акций крупнейшего в мире кобальтового рудника.