ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 22-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմի հետ:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Իշխան Սաղաթելյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը եւ տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության դեմ այդ պետության ոտնձգությունների անթույլատրելիությանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Հայաստանի եւ Սիրիայի համագործակցությունը:
Դեսպանն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիայի քայլերն ամբողջությամբ ուղղված են տարածաշրջանի կայունության դեմ: Նա մերժելի է համարել այդ երկրի կողմից վարձկանների ու ահաբեկիչների ներգրավումը պատերազմական գործողություններին, ինչպես դա տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմում:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների խորացումն ու ընդլայնումը՝ ընդգծելով, որ պատմականորեն առանձնահատուկ է երկու երկրների փոխգործակցությունը: Խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման համատեքստում զրուցակիցները փաստել են փոխայցերի գործուն դերն ու նշանակությունը: Անդրադարձ է եղել տնտեսական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը, մասնավորապես՝ արտահանման եւ ներմուծման ծավալների ավելացմանը: Ընդգծվել է սիրիահայերի զգալի դերակատարությունը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
ԱԺ փոխնախագահը երկկողմ հարաբերությունների խթանմանը միտված նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, Head of the Armenia-Syria Parliamentary Friendship Group Ishkhan Saghatelyan today met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to Armenia Mohammad Haj Ibrahim.
As reported the National Assembly of Armenia, Saghatelyan touched upon Turkey’s destabilizing role in the region and the inadmissibility of that country’s encroachments against the territorial integrity of countries in the region. In this context, he attached importance to the cooperation between Armenia and Syria on international parliamentary platforms.
In his turn, the Ambassador expressed the view that Turkey’s actions are fully targeted against stability in the region and considered rejectable the involvement of Turkey’s mercenaries and terrorists in acts of warfare, as was the case during the 44-day war.
The parties attached importance to the deepening and expansion of the friendly and fraternal ties and touched upon the implementation of actions aimed at deepening economic ties, particularly the increase of imports and exports. They also underscored the significant role that Syrian-Armenians play in the public-political life in Syria.