ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Սիրիա բարեկամական խմբի ղեկավար Իշխան Սաղաթելյանը նոյեմբերի 22-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմի հետ:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Իշխան Սաղաթելյանն անդրադարձել է տարածաշրջանում Թուրքիայի ապակայունացնող դերակատարությանը եւ տարածաշրջանի երկրների տարածքային ամբողջականության դեմ այդ պետության ոտնձգությունների անթույլատրելիությանը: Այս համատեքստում խորհրդարանի փոխխոսնակը կարեւորել է միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Հայաստանի եւ Սիրիայի համագործակցությունը:
Դեսպանն իր հերթին կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիայի քայլերն ամբողջությամբ ուղղված են տարածաշրջանի կայունության դեմ: Նա մերժելի է համարել այդ երկրի կողմից վարձկանների ու ահաբեկիչների ներգրավումը պատերազմական գործողություններին, ինչպես դա տեղի ունեցավ 44-օրյա պատերազմում:
Կողմերը կարեւորել են երկկողմ բարեկամական ու եղբայրական հարաբերությունների խորացումն ու ընդլայնումը՝ ընդգծելով, որ պատմականորեն առանձնահատուկ է երկու երկրների փոխգործակցությունը: Խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման համատեքստում զրուցակիցները փաստել են փոխայցերի գործուն դերն ու նշանակությունը: Անդրադարձ է եղել տնտեսական հարաբերությունների խորացմանն ուղղված քայլերի իրականացմանը, մասնավորապես՝ արտահանման եւ ներմուծման ծավալների ավելացմանը: Ընդգծվել է սիրիահայերի զգալի դերակատարությունը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում:
ԱԺ փոխնախագահը երկկողմ հարաբերությունների խթանմանը միտված նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանն օժանդակելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Вице-спикер НС, руководитель группы дружбы Армения-Сирия Ишхан Сагателян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Сирийской Арабской Республики (САР) в РА Мохаммедом Хадж Ибрагимом.
Как сообщает пресс-служба НС, И.Сагателян коснулся дестабилизирующей роли Турции в регионе и недопустимости ее посягательств на территориальную целостность стран региона. В этом контексте вице-спикер парламента подчеркнул важность сотрудничества между Арменией и Сирией на международных парламентских площадках.
По мнению посла САР, шаги Турции целиком направлены на дестабилизацию региона. Он осудил вовлечение этой страной наемников и террористов в военные действия, как это было в 44-дневной войне.
Стороны подчеркнули важность углубления и расширения двусторонних дружественных и братских отношений, особо выделив исторические связи между двумя странами. В контексте развития парламентской дипломатии собеседники отметили действенную роль и значение взаимных визитов. Затронуты вопросы углубления экономических отношений, в частности увеличение объемов экспорта и импорта. Упомянута весомая роль сирийских армян в общественно-политической жизни страны.
Вице-спикер НС выразил готовность содействовать реализации инициатив по развитию двусторонних отношений.