Նոյեմբերի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրությունից NEWS.am-ը տեղեկանում է, որ ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող հարցեր:
Կարևորվել է խաղաղ բանակցությունների միջոցով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական ու համապարփակ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ իրականացված վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը: ՀՀ ԱԳ նախարարը կարևորել է հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների դերը` տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ուղղված ջանքերի համատեքստում:
Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարման ընթացքը։

Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan today held a phone conversation with his Russian counterpart Sergey Lavrov.
As reported the Armenian Ministry of Foreign Affairs, the Armenian and Russian foreign ministers discussed issues related to the Nagorno-Karabakh conflict and attached importance to a lasting and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations, under the mandate of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group.
During the phone talks, Minister Mirzoyan presented the situation created in consequence of the latest aggression that the Armed Forces of Azerbaijan launched against the territorial integrity and sovereignty of Armenia and attached importance to the role of the allied relations between Armenia and France in the context of the efforts aimed at establishing stability in the region.
Mirzoyan and Lavrov also discussed the course of fulfillment of the commitments that the parties assumed under the trilateral statements signed on November 9, 2020 and on January 11, 2021.