Ռուս խաղաղապահներն ապահովում են Լաչինի միջանցքում եւ սահմանազատման գծի ողջ երկայնքով 27 դիտակետերում իրավիճակի եւ հրադադարի ռեժիմի շուրջօրյա հսկողությունը։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
«Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կատարում է տարբեր խնդիրներ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքի 27 դիտակետերում եւ սահմանազատման գծի ողջ երկայնքով հրադադարի պահպանման ռեժիմի հսկողությունը, մարդասիրական շարասյունների ուղեկցումը, քաղաքացիների անվտանգության ապահովումը, գյուղատնտեսական աշխատանքների, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի հումանիտար ականազերծման, ինչպես նաեւ խաղաղ բնակչության հումանիտար աջակցության ժամանակ»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Պորտնովը։
Խաղաղապահ զորախմբի անձնակազմը հագեցած է ժամանակակից սպառազինությամբ, ռազմական եւ հատուկ տեխնիկայով, այդ թվում ԲՏՌ-82Ա, «Տիգր» եւ «Թայֆուն» զրահափոխադրիչներով։
Խաղաղապահ զորախումբը բաղկացած է միայն պայմանագրային զինծառայողներից, ովքեր հատուկ պատրաստություն են անցել խաղաղապահ առաջադրանքներ կատարելու համար։ Խաղաղապահների մեծ մասն ունի Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում մարդասիրական գործողություններին աջակցելու եւ ուղեկցելու առաջադրանքների կատարման փորձ։
Նրանց վստահված է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրման, խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը անհապաղ տեղեկացնելու, ինչպես նաեւ տարանցիկ երթեւեկության անվտանգության պահպանման եւ խաղաղ բնակչության դեմ անօրինական գործողությունները ճնշելու գործը։
Միայն նոյեմբերին ռուս խաղաղապահներն ապահովել են մոտ 80 ավտոշարասյունների անվտանգ անցումը Լաչինի միջանցքով հյուսիսային եւ հարավային ուղղություններով։ Մոտ 500 ուխտավորներ այցելել են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող վանքեր եւ մշակութային ժառանգության վայրեր։
Հրադադարի ռեժիմը եւ իրավիճակը վերահսկելու նպատակով ռուսական խաղաղապահ զորախմբի շարժական խմբերը շփման գծի համաձայնեցված երթուղիներով իրականացրել են 90 պարեկություն, կատարել շուրջ 70 ուղեւորություն՝ ապահովելու գյուղատնտեսական եւ վերանորոգման աշխատանքների անվտանգությունը, ջուր մատակարարել Ստեփանակերտի, Ճարտարի, Բադարի, Այգեստանի, Մաճկալաշենի բնակչությանը։
Մարդասիրական արձագանքման ռուսական կենտրոնի ներկայացուցիչները բարեգործական կազմակերպությունների մասնակցությամբ իրականացրել են 8 մարդասիրական ակցիա, ավելի քան 10 տոննա մարդասիրական օգնություն է փոխանցվել հարկադիր տեղահանվածներին եւ կարիքավոր ընտանիքներին։
Մինչ օրս ինժեներական եւ սակրավորական ստորաբաժանումների մասնագետները ստուգել են 1937 շենք, մաքրել 683 կմ ճանապարհ եւ 2319 հեկտար տարածք, հայտնաբերել եւ ոչնչացրել 26 076 պայթուցիկ առարկա։
Խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման բժիշկները որակյալ օգնություն են ցուցաբերել տեղի ավելի քան 800 բնակիչների։ Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն այս պահին ունեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները հարմարավետ կեցության եւ հատուկ ու խաղաղապահ առաջադրանքներ կատարելու համար։

Russian peacekeepers provide round-the-clock monitoring of the situation and control over the observance of the ceasefire at twenty-seven observation posts located in the Lachin corridor and along the entire contact line in Nagorno-Karabakh, Russian defense ministry reported.
The participation of Russian peacekeepers in operations to maintain stability in troubled regions and contain the aggression of the warring parties prevents the deployment of large-scale hostilities and saves many lives, said Vladimir Portnov, a representative of the Russian peacekeeping contingent
The Russian peacekeeping contingent continues to fulfill the tasks of monitoring the implementation of the agreements reached on a ceasefire and hostilities in Nagorno-Karabakh.
A total of 27 observation posts of Russian peacekeepers are located along the entire contact line and ensure the observance of the ceasefire in the zone of responsibility, including in the Lachin corridor and in the area of the city of Shushi.
The peacekeeping contingent consists only of contract servicemen who have undergone special training to carry out peacekeeping tasks. Most of the peacekeepers have experience in performing tasks to support and accompany humanitarian operations in the Syrian Arab Republic.
They are entrusted with the task of collecting information on cases of violation of the ceasefire regime, promptly bringing this information to the command of the peacekeeping forces, as well as maintaining the safety of transit traffic and suppressing illegal actions against the civilian population.
During November alone, Russian peacekeepers ensured the safe passage of about 80 convoys through the Lachin corridor in the northern and southern directions. About 500 pilgrims were escorted to monasteries and cultural heritage sites in the zone of responsibility of the Russian peacekeeping contingent.
Representatives of the Russian Center for Humanitarian Response, with the participation of charitable organizations, carried out 8 humanitarian actions; more than 10 tons of humanitarian aid were donated to internally displaced persons and families in need.
To date, specialists from engineering and sapper divisions have checked 1,937 buildings, cleared 683 km of roads and 2,319 hectares of territory, discovered and destroyed 26,076 explosive objects.
Doctors of the special-purpose medical unit of the peacekeeping contingent provided qualified assistance to more than 800 local residents.
At the moment, the servicemen of the Russian peacekeeping contingent have all the necessary conditions for a comfortable stay and for performing special and peacekeeping tasks.
The peacekeepers provide humanitarian assistance to the local population, assistance in the restoration of civilian infrastructure, and ensure the safety of the return of citizens to their places of permanent residence. Specialists of engineering units are working on demining the territory of Nagorno-Karabakh, Russian military doctors have deployed a field hospital, which provides assistance to the local population.