Apple-ի նամակում նշված է, որ գաղտանլսումն արվել է իշխանությունների կողմից: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 25-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով Pegasus ծրագրով իր հեռախոսը գաղտնալսելու թեմային:
Հարցին, թե բացառո՞ւմ է, որ դա կարող են արած լինել այլ երկրներից, այդ թվում Ադրբեջանից, նա պատասխանեց. «Բացառել կամ հաստատել այս պահին չենք կարող: Մենք սրա հետ կապված պետք է աղմուկ բարձրացնենք, քննվի գործը եւ հասկանան՝ ինչ է իրականում կատարվում: Անկախ նրանից, Ադրբեջանն ու Թուրքիան են, թե ոչ, եթե կա տեղեկատվությունը, որ այդ ծրագիրը ներդրված է, օրինակ, իմ հեռախոսի մեջ, եթե այդ տեղեկատվությունը ստանում է ոչ թե ՀՀ իրավապահ համակարգը, այլ մասնավոր մի ընկերությունը, շատ հնարավոր է, որ գումարի դիմաց այդ տեղեկատվությունը ծախեն ասենք Ադրբեջանին: Դրա համար այս փուլում խոսել, թե հստակ ինչ է եղել, կարծում եմ, ճիշտ չէ: Մենք արդեն ունենք տեղեկություն, որ Apple-ը արդեն հայց է ներկայացրել NSO Group-ի նկատմամբ: Եթե Apple արդեն բարձրաձայնում է դրա մասին, կարծում եմ՝ գտել է միջոց պաշտպանելու հեռախոսները, բաժանորդներին այս չարիքից: Միջազգային քննություն կլինի եւ մենք որպես տուժողներ կներգրավվեն ք եւ կստանանք օբյեկտիվ պատասխան»,-ասաց Վանեցյանը:
«Իմ հեռախոսի մեջ տեղադրված է Pegasus-ի՝ առնվազն 6-7  ծրագիր։ Դրանք հայտնաբերված ու ֆիսքված են միջազգային որակավորում ունեցող փորձագետների կողմից։ Իմ հեռախոսը վարակելու համար տարբեր գնահատականներով հարյուր հազարավոր դոլարներ է ծախսվել»,-ասաց Վանեցյանը:
Նա նշեց, որ եղած փաստերը կտրամադրվեն շահագրգիռ մարմիններին, ապա մանրամասնեց, Pegasus-ն ունի տարբեր գործառույներ իրականացնող ծարգրեր, օրինակ դրանցից մեկը կարող է ցույց տալ հեռախոսում եղած կոնտակտները, մեկը՝ կարող է քաշել այնտեղ առկա ֆայլերը, լուսանկարները։
Վանեցյանը նշեց, որ ամիսներ առաջ փոխել է իր հեռախոսահամարը, գաղտնալսվողն օգտագործել է բացառապես «լսող մարդկանց բան փոխանցելու համար»։

В письме компании «Apple» говорится, что прослушка осуществлялась властями. Об этом заявил на встрече с журналистами 25 ноября глава парламентской фракции блока «Честь имею», экс-директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян, говоря о прослушке своего телефона посредством программы Pegasus.
На вопрос, исключаете, что это могло быть сделано из других стран, в том числе из Азербайджана, Ванецян ответил: «Исключить или подтвердить на этот момент не можем. По данному поводу мы должны поднять шум, надо рассмотреть дело и понять, что на самом деле происходит? Независимо от того, дело в Турции или Азербайджане или все нет, если имеется информация о внедрении данной программы, например, в мой телефон, и данное сведение получает не правоохранительная система Армении, а одна частная компания, то вполне возможно, что эту информацию могут продать за деньги, к примеру, Азербайджану. Поэтому на данном этапе считаю неправильным говорить о том, что именно произошло. У нас есть информация о том, что компания Apple уже подала иск в отношении NSO Group. Если об этом уже говорит Apple, то думаю, что компания нашла способ защитить телефоны, абонентов от данного зла. Будет проведено международное расследование, и мы, как потерпевшие, будем вовлечены в процесс и получим объективный ответ», - сказал депутат.
По его словам, в его телефоне установлены не менее 6-7 программ Pegasus. «Они выявлены и зафиксированы специалистами, имеющими международную квалификацию. По разным оценкам, на заражение моего телефона были потрачены сотни тысяч долларов», - сказал экс-глава СНБ Армении, добавив при этом, что имеющиеся факты будут предоставлены заинтересованным органам. Напомним, что вчера Артур Ванецян на своей странице в «Facebook» написал о том, что его телефон заражен программой Pegasus, призвав при этом премьер-министра Армении Никола Пашиняна бояться не его, а последствий тех бедствий, которые он принес Родине и армянскому народу.