Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանին դուրս են գրել զինվորական հոսպիտալից այն բանից հետո, երբ նրա առողջական վիճակը կայունացել է, հաղորդում է AP-ը։
77-ամյա Զեմանին կլինիկա էին տեղափոխել հոկտեմբերի 10-ին խորհրդարանի ստորին պալատում ընտրությունների հաջորդ օրը։ Նա բուժում էր ստանում ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքում։
Որպես նախագահ Զեմանի դերը կարեւոր է նոր կառավարության ձեւավորման հարցում։ Ուրբաթ օրը նա պետք է անցկացնի ընտրություններում հաղթանակ տարած, երկրի նոր վարչապետ Պետր Ֆիալայի երդմնակալության արարողությունը։

Czech President Milos Zeman was discharged from the military hospital in the Czech capital after his condition improved, AP reported.
Zeman, 77, was admitted to the hospital on October 10, the day after the elections to the lower house of parliament, for treatment in the intensive care unit. His condition was associated with an unspecified chronic illness.
On Thursday, doctors said they would have preferred Zeman to remain in the hospital, but made his decision to be discharged due to a significant improvement in his condition.