Նոյեմբերի 25-26-ը ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում մասնակցել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի նախագահությամբ տեղի ունեցած «Առողջապահական ծառայությունների համընդհանուր ընդգրկում եւ կայուն զարգացման նպատակները» խորագրով համաժողովին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ԱՊՀ մասնակից երկրների խորհրդարանների ղեկավարների, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, առողջապահական ոլորտի փորձագետների մասնակցությամբ քննարկման են դրվել COVID-19 համավարակի պատճառով մի շարք ոլորտներում տեղի ունեցած բազմաբնույթ փոփոխությունները: Զրույց է ծավալվել համավարակի հետեւանքով հանրային առողջապահության ոլորտը կարգավորող միջազգային եւ տեղական օրենսդրության շուրջ: ԱՊՀ երկրների խորհրդարանների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց երկրների ներկա սանիտարական վիճակը, պատվաստումներին առնչվող տվյալները եւ խորհրդարաններում համավարակի պայմաններում աշխատելու փորձի փոխանակում են իրականացրել:
Համաժողովին զուգահեռ տեղի են ունեցել ԱՊՀ ՄԽՎ սոցիալական քաղաքականության եւ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովների նիստերը: Խորհրդարանականները քննարկել են տվյալ ոլորտներում մոդելային օրինագծերին առնչվող քայլերի քարտեզագրման հեռանկարային ուղղությունները:

On November 25-26, in the Tavricheskiy Palace of Saint Petersburg, the delegation led by Speaker of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan took part in the Conference “Universal Health Coverage for Inclusive and Sustainable Development Goals” held under the chairmanship of Chairperson of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, Chairperson of the IPA CIS Council Valentina Matvienko.
As reported the National Assembly of Armenia, the multifaceted changes that took place in a number of fields due to the COVID-19 pandemic were discussed with the participation of the Heads of Parliaments of CIS Member States, representatives of international organizations and experts of the healthcare sector. The participants talked about the international and local legislation regulating public health care due to the pandemic. The Heads of Parliaments of the CIS countries presented the current sanitary situation in their respective countries, the data related to vaccinations and exchange of experience for working in the conditions of the pandemic.
In parallel to the Conference, meetings of the Permanent Commission on Social Policy and Human Rights were held. The parliamentarians discussed the prospective directions for mapping the steps with regard to the model bills in the given spheres.