ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը կրկին անդրադարձել է Ադրբեջանի հետ խորհրդապահական բանակցությունների թեմային: Նա հայտարարել է, որ իրենից բացի եղել է ևս մեկ պաշտոնյա, որ մասնակցել է այդ բանակցություններին, որոնք տեղի էին ունենում 2018-2019 թվականներին: Մյուս կողմից, սակայն, Վանեցյանը չի նշել երկրորդ պաշտոնյայի անունը:
«ԱՆԻ» կենտրոնի վստահելի տեղեկությունների համաձայն՝ երկրորդ պաշտոնյան Հրաչյա Թաշչյանն է: Եթե Վանեցյանը հանդիպում էր իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ, ապա Թաշչյանը WhatsApp կապով շփվում էր Իլհամ Ալիևի ամենահավատարիմ մարդկանցից մեկի՝ Հիքմեթ Հաջիևի հետ:
«Պարոն Թաշչյանը Հայաստանի լավագույն դիվանագետներից է, ԱԳՆ-ում զբաղեցրել է բազմաթիվ կարևոր դիրքեր, եղե էլ ՆԱՏՕ-ի բաժնի վարիչ, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ, 2009-2011 թթ՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ:
Արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան ունեցող Թաշչյանը 2018-2020 թթ. եղել է վարչապետ Փաշինյանի օգնականը, 2020թ. հուլիսի 8-ին նշանակվել է վարչապետի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ», - հոդվածում գրել է լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը:

Экс-глава Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян вновь затронул тему переговоров с Азербайджаном. Он заявил, что, помимо него, было еще одно должностное лицо, которое участвовало в переговорах, состоявшихся в 2018-2019 годах. Но при этом Ванецян не назвал его имя.
По достоверной информации центра «АНИ», вторым должностным лицом является Грачья Тащян. Если Ванецян встречался со своим азербайджанским коллегой, то Тащян общался через WhatsUp с одним из самых верных Ильхаму Алиеву людей - Хикметом Гаджиевым.
«Тащян – один из лучших дипломатов Армении, в МИД занимал разные важные должности, был главой отдела НАТО, посланником посольства Армении в США, а с 2009 по 2011 годы занимал должность начальника управления по внешним связям аппарата правительства РА.
В 2018-2020 гг. Тащян был помощником премьер-министра Пашиняна, а 8 июля 2020 года он был назначен начальником управления по внешним связям аппарата премьер-министра», - написал в своей статье журналист Татул Акопян.