ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ դեռ չի որոշել՝ առաջադրվելու է արդյոք 2024 թվականին նախագահական ընտրություններում հերթական ժամկետով, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Սահմանադրության համաձայն՝ ես իրավունք ունեմ ընտրվել նոր ժամկետով։ Կանեմ դա, թե՝ ոչ, ես դեռ չեմ որոշել»,-ասել է նա ՎՏԲ Կապիտալի «Ռուսաստանն է կանչում» ներդրումային ֆորումի ժամանակ։
«Սակայն այդ իրավունքի գոյությունն արդեն իսկ կայունացնում է ներքաղաքական իրավիճակը»,- հավելել է Պուտինը՝ նշելով, որ դեռ վաղ է ասել, թե ով ինչ է պլանավորում 2024 թվականին։

President of the Russian Federation Vladimir Putin says he still hasn’t decided if he will run in the 2024 presidential elections for a new six-year term, Interfax reports.
“According to the Constitution, I am entitled to get elected for a new term. I still haven’t decided if I will run in the elections,” he said during the “Russia is calling” investment forum hosted by VTB Capital.
“However, the existence of that right is already stabilizing the political situation in the country,” Putin added, noting that it’s still early to say who is planning what for the year 2024.